Wszystko co musisz wiedzieć o podróży do Polski: kwarantanna/lot z przesiadką/paszporty

Reklama - Advertisement

W sobotę, 26 czerwca, gościem na antenie Radio RAMPA był wicekonsula Stanisław Starnawski z Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, który odpowiadał na Wasze pytania związane z podróżą do Polski.

W mijającym tygodniu wprowadzono nakaz odbywania kwaranatnny, po przylocie do Polski spoza krajów strefy Schengen. Konsul tłumaczy jak dokładnie wygląda sytuacja przy locie bezpośrednim z USA do Polski, a jak, przy locie z przesiadką w jednym z europejskich miast. Zasady te różnią się i jest to istotne. Warto zauważyć również, że inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób zaszczepionych, niezaszczepionych i “ozdrowieńców”. Jak mówi Konsul, tylko osoby w pełni zaszczepione i ozdrowieńcy zwolnieni są z obowiązku poddania się kwarantannie po przylocie do Polski bezpośrednio z USA. Jeżeli lecicie z przesiadką w jednym z europejskich miast, sytuacja zależy również od zasad obowiązujących w danym państwie, ale generalnie, Polskie władze wymagają wówczas negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, wykonanego w odpowiednim czasie – o szczegółach posłuchajcie w wywiadzie poniżej. 

Wicekonsul Starnawski tłumaczy również na jakich zasadach wlecieć do Polski mogą obywatele Amerykańscy, a także osoby, które posługują się dwoma paszportami – polskim i amerykańskim. 

Na końcu rozmowy, wicekonsul tłumaczy proces związany z umówieniem się na wizytę paszportową w Konsulacie Generalnym RP w NYC – o czym pamiętać i o której najlepiej umówić się na wizytę poprzez portal System Zdalnej Rejestracji (e-konsulat.gov.pl)

Przypominamyż, najbardziej aktualne informacje związane z lotem do Polski, znajdziecie na stronie www.STRAZGRANICZNA.pl 

Posłuchaj:

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here