Wybory Prezydenta RP w lecie?

Reklama - Advertisement

Wybory Prezydenta RP odbędą się najpewniej latem. Datę ogłosi Marszałek Sejmu RP. 

Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego. Przygotowali go posłowie Zjednoczonej Prawicy. Projekt zakłada, że wybory prezydenckie odbędą się w formie tradycyjnej, a dla chętnych także w formie korespondencyjnej.

Organizacją i przeprowadzeniem wyborów ma się zająć Państwowa Komisja Wyborcza.

Projekt przedstawił poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek. Jak mówił, przewiduje on przeprowadzenie powszechnych wyborów korespondencyjnych na wniosek – każda osoba będzie miała możliwość wziąć udział w wyborach w sposób korespondencyjny. Dodał, że projekt gwarantuje przeprowadzenie wyborów zgodnie z konstytucyjnymi zasadami powszechności, bezpośredniości, tajności głosowania i równości.

Poseł Czarnek powiedział, że złożona do projektu autopoprawka ma charakter legislacyjny. Dodał, że istotna jej część dotyczy osób przebywających na kwarantannie. Zakłada ona między innymi, że wyborca, który na kilka dni przed wyborami rozpoczął obowiązkową kwarantannę, izolację lub izolację domową może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do 2 dnia przed dniem głosowania.

Projekt uchyla poprzednią ustawę dotyczącą przeprowadzenia wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.

(IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here