Wywiad z Prezydentem Polski w Nowym Jorku: Zjednoczona Polonia Ma Siłę

Reklama - Advertisement

Prezydent Andrzej Duda udzielił w Nowym Jorku wywiadu Radio RAMPA. W rozmowie poruszyliśmy tematy bliskie Polonii, ale również te związane z relacjami Polska-USA.

Redaktor naczelna Radio RAMPA, Monika Adamski, zapytała o oczekiwania Prezydenta wobec Polonii – jak powiedział Andrzej Duda, jedynie o co chciałby poprosić to jedność wśród rodaków w USA. Jak podkreślił Prezydent, dzięki zjednoczeniu, głos 10 milionów Polaków w USA spotka się z reakcją władz amerykańskich. W odpowiedzi na pytanie Radio RAMPA, czy Polonia takim sposobem mogłaby mieć realny wpływ choćby na takie sprawy jak Nord Stream 2, Prezydent odpowiedział stanowczo, tak.

Jesteśmy świadomi emocji i podziałów jakie powodowane są wśród Polonii ze względu na politykę i działania Prezydenta, w związku z tym, zapytaliśmy Prezydenta, jak osiągnąć jedność ponad podziałami – poprosiliśmy aby odpowiedział, mając na uwadze nie tylko swoich zwolenników ale i przeciwników.

Pomimo wysiłków pracowników Konsulatu RP w Nowym Jorku, Polonia nieusatysfakcjonowana jest z tego jak długo czekać trzeba na umówienie wizyty paszportowej czy kontakt z Konsulatem. Sytuacja ta poprawie może ulec, jeżeli odpowiednie kroki podjęte zostaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce – to oni odpowiedzialni są choćby za system rezerwacji wizyt paszportowych w placówkach konsularnych na całym świecie. To polski MSZ również, decyduje o liczbie pracowników w Konsulacie. Radio RAMPA zaapelowało o przypilnowanie spraw konsularnych polonii nowojorskiej w MSZ i otrzymaliśmy pozytywną deklarację w tej sprawie – w wywiadzie poznacie szczegóły.

Na koniec rozmowy, niestety ograniczonej ramami czasowymi, zapytaliśmy o problemy w komunikacji między administracją Andrzeja Dudy a administracją Joe Bidena, a także krytykę po braku spotkania z Prezydentem USA. W rozległej odpowiedzi, Prezydent Andrzej Duda powiedział: „na początku pracy administracji Donalda Trumpa też się śmiali, że nie mamy spotkania.” Prezydent przyznał jednak, ze różnice ideologi i poglądów między dwoma administracjami są spore.

Zapraszamy

Rampa TV
Telewizja na żądanie - oglądaj na stronie www.RAMPATV.com, a także dodaj kanał RAMPA TV na RokuTV i Amazon Fire.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here