Yad Vashem krytykuje deklarację premierów Polski i Izraela

Reklama - Advertisement

Izraelski instytut Yad Vashem skrytykował wspólną deklarację premierów Polski i Izraela. Instytut zajmujący się badaniem zbrodni Holokaustu uznał w oświadczeniu, że przyjęta w ubiegłym tygodniu deklaracja szefów obu rządów zawiera poważne błędy i jest niezgodna z wiedzą historyczną. Nie ma jeszcze oficjalnego komentarza przedstawicieli polskiego rządu w tej sprawie.

Przedstawiciele Yad Vashem napisali w oświadczeniu, “próba gloryfikacji pomocy udzielonej Żydom i zaprezentowania jej jako powszechnego zjawiska, jak również próba pomniejszenia roli Polaków w prześladowaniach Żydów, są nie tylko wbrew prawdzie historycznej, lecz również, wbrew prawdzie o heroiźmie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.” Izraelscy historycy, krytykują też zestawienie w deklaracji zjawisk antysemityzmu i antypolonizmu, uznali bowiem, że są to dwie sprawy, które nie mają ze sobą nic wspólnego. 

Podpisana tydzień temu wspólna deklaracja premierów Polski i Izraela, dotyczy wspólnego wyjąsnienia historii drugiej wojny światowej. Szefowie rządów odrzucili w niej określenie, “polskie obozy” w stosunku do miejsc, zbudowanych na terenie okupowanej Polski, przez niemieckie siły okupacyjne. Równoczesnie podkreślili, że nie można winić Polaków za zbrodnie popełnione przez hitlerowców. Podpisanie deklaracji stało się możliwe po nowelizacji kontrowersyjnej ustawy o IPN. W ubiegłym tygodniu, parlament wykreślił zapis o odpowiedzialności karnej do trzech lat więzienia, za przypisywanie narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnię Holokaustu. 

Wcześniejsza nowelizacja ustawy, przegłosowana w styczniu, wzbudziła kontrowersje na świecie ze względu na możliwość skazywania na karę więzienia. Izrael, Stany Zjednoczone, jak i badacze z innych krajów podkreślali, że jest to zagrożenie wolności badań naukowych. Polskie władze tłumaczyły, że chodzi o obronę dobrego imienia Polski.

(IAR/RadioRAMPA)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here