Zakaz podróży, m.in. z Polski, do USA utrzymany

Reklama - Advertisement

Zakaz podróży z Europy do Stanów Zjednoczonych nadal będzie obowiązywać. Prezydent Joe Biden anulował rozporządzenie swego poprzednika Donalda Trumpa o zniesieniu restrykcji wprowadzonych z powodu pandemii Covid-19. Otwarcie amerykańskich granic miało nastąpić 26 stycznia. 

Na dwa dni przed końcem swojej kadencji, Prezydent Donald Trump wydał proklamację, znoszącą od 26 stycznia, obowiązujący od wiosny 2020 zakaz przylotu do USA dlaRe mieszkańców strefy Schengen, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Brazyli. Restrykcje dla obywateli Iranu oraz Chin miały pozostać w mocy. Nowa rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki od razu jednak zapowiedziała, że restrykcje zostaną utrzymane. W poniedziałek, Prezydent Joe Biden podpisał proklamację w tej sprawie. 

“To nie jest czas na znoszenie restrykcji w międzynarodowych podróżach, a w obliczu pojawienia się nowej mutacji wirusa, do listy krajów objętych restrykcjami, dopisana zostaje Republika Południowej Afryki. Zakaz dotyczy wszystkich osób, które przebywały w krajach objętych restrykcjami w ciągu 14 dni poprzedzających podróz do Stanów Zjednoczonych. Wyłączeni z niego są m.in. obywatele, stali rezydenci czy dyplomaci. 

Dodatkowo, jak podaje CDC, od 26 stycznia zaczyna obowiązywać nakaz, zgodnie z którym, osoba wlatująca do USA – obywatel, posiadacz zielonej karty, itd. – musi okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub dokumentację świadczącą o wyzdrowieniu z COVID-19. Test musi być wykonany w ciągu trzech dni przed wylotem do USA. Dokumentacja musi być okazana pracownikom linii lotniczej przed wejściem na pokład samolotu do USA. Jak również rekomenduje CDC, po przylocie do USA, każda osoba powinna przetestować się ponownie (3-5 dni po przyjeździe) i poddać się przynajmniej 7-dniowej kwarantannie. 

Link do strony CDC: Testing and International Air Travel | CDC

Więcej info o testach przed wylotem do USA:

Test na obecność koronawirusa konieczny przed wlotem do USA – Radio RAMPA (Polish)

(IAR/RadioRAMPA)

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here