10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wizytą Papieża Franciszka w NYC

Reklama - Advertisement

Wizyta Papieża Franciszka w NYC zbliża się wielkimi krokami. Papież jest już w USA. Najpierw seria spotkań w Waszyngtonie, gdzie m.in. Papież spotkał się z Prezydentem Obamą, a jutro, tj. 24 września, spotkanie z Kongresem.

Już jutro również Papież Franciszek przybędzie do Nowego Jorku. Oto 10 rzeczy, które musicie wiedzieć:

  1. Katdera św. Patryka – Pierwszym przystankiem w Nowym Jorku. Remont katedry, który trwał trzy lata i kosztował $177 milionów, celowo zakończono szybciej, tak aby już jaśniejsza i odnowiona katedra przywitała Papieża. Franciszek jest czwartym papieżem, który odwiedzi świątynię. Będzie w niej modlił się o godz. 6:45 p.m w czwartek.
  2. ONZ – Papież przemówi przed Zgromadzeniem Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych w piątek rano. W pewnością poruszy kwestie dotyczące zmian klimatycznych oraz stosunków międzynarodowych.
  3. Central Park – przejazd Papieża wzdłuż Parku Centralnego to jedyna okazja dla wybranych nowojorczyków na zobaczenie Ojca Świętego – stan Nowy Jork przeprowadził loterię, w której wylosowanych zostało 40,000 darmowych biletów, na udział w tej paradzie. Przewiduje się, że w procesji udział weźmie około 80,000 osób, których od drogi przejazdu Papieża odgradzać będzie 20,000 stóp metalowego płotu, wysokiego na 8 stóp (patrz punkt 9). Poza tym, generalnie unikajcie Central Parku, który w większości będzie zamknięty dla ruchu (patrz punkt 10).
  4. Bilety na spotkanie z Papieżem Franciszkiem w Central Parku sprzedawane były nielegalnie na stronach eBay i Craigslist przez osoby, które bilety wygrały w loterii. Cena za bilety osiągała do kilku tysięcy dolarów. Sprzedaż została zakazna przez arcybiskupa i samego gubernatora Cuomo.
  5. Msza w Madison Square Garden – jedyną mszę w Nowym Jorku, papież odprawi w tej samej hali gdzie w 1971 roku odbyła się walka stulecia pomiędzy bokserami Joe Frazier a Muhammadem Ali. W 90-minutowej mszy, udział weźmie 20,000 osób. Msza jest biletowana, a bilety rozprowadzane były przez parafie nowojorskie.
  6. Przed mszą w Madison Square Garden odbędzie się koncert, wystąpią, m.in. Jennifer Hudson, Gloria Estefan i Harry Connick Jr..
  7. Mieszkanie Franciszka w Upper East Side – podczas swojej wizyty w Nowym Jorku, Papież mieszkać będzie w budynku, który niegdyś zajmował najmłodszy burmistrz Nowego Jorku Hugh J. Grant. Budynek ma 11,000 stóp kwadratowych powierzchni i pięć pieter. Znajdująca się wewnątrz kaplica, zaprojektowana została przez tę samą firmę architektoniczną, która pracowała nad katedrą św. Patryka. Papież mieszkać będzie jednak skromnie…
  8. Dieta Franciszka – lekarz Papieża zaleca aby spożywał tylko rybę i biały ryż. Papież poprosił również o banany i wodę w pokoju. Porównując, Papież Benedykt XVI podczas wizyty w Nowym Jorku w 2008 roku, organizował przyjęcie dla kardynałów oraz kolację na 52 osoby, przygotowaną przez kucharzy z restauracji Del Posto, Becco i Felidia.
  9. Bezpieczeństwo – wizyta Papieża w USA jest inna od wszystkich dotychczasowych jego pielgrzymek. Prawie każdy krok Papieża jest zaplanowany, i po raz pierwszy, większość jego publicznych wystapień jest biletowana. Każda osoba biorąca udział w spotkaniu z Papieżem, poddawana jest dokładnej kontroli. Nawet policjanci, którzy “po cywilnemu” będą brali udział w wydarzeniach z obecnością Papieża, dostali nakaz pozostawienia broni w domu. Nie zapominajmy, że w tym samym czasie odbywa się zjazd w ONZ – w Nowym Jorku przebywać będzie również około 170 głów państw i ledrów świata – w sumie w ich ochronę zaangażowanych będzie ponad 6,000 policjantów, 1,773 samochodów policyjnych, 37 mil barier i zagrodzeń. Już w tej chwili, przed Katedrą św. Patryka stoi wóz Homeland Security. Samego Papieża ochraniać będą również służby specjalne. Wszystkich biorących udział w wydarzeniach, na których obecny jest Papież, obowiązuje zakaz posiadania “selfie sticks,” parasolek, dronów, szkła, dużych toreb. Można mieć wodę.
  10. Korki – to efekt uboczny wizyty, który najbardziej dotknie wszystkich mieszkańców miasta. Już od wtorku obowiązuje zakaz pakowania przy Central Park West, oraz ulicach odchodzących od Central Park West od 60 do 80 ulicy aż do Columbus Avenue. Zamkniete będą wszystkie ulice w miejscach i okolicach miejsc gdzie przebywać będzie Papież – już od północy w czwartek cięzko dojechać będzie do Katedry św. Patryka. Komunikacja publiczna będzie najlepszym wyjściem, ale należy spodziewać się, że w miejscach gdzie przebywać będzie Papież, wyłączona będzie i komunikacja publiczna (dotyczy również okolic East Harlem i World Trade Center). MTA ogłosiło zmianę trasy dla 25 linii autobusowych. Pomimo wielu zmian, MTA zadecydowało o dodaniu ilości i częstotliwości połączeń, tak aby sprostać zapotrzebowaniu pielgrzymów (szczegóły na stronie: MTA).  Jakby tego było mało, również opóźnione mogą być wszelkie przesyłki jakie dowozi UPS – ze względu na wzmożone wymogi bezpieczeństwa, problemy z dostarczaniem przesyłek wystąpią w czwartek i piątek.

Uff! Podzielcie się Waszymi wrażeniami z tej wizyty! Przypominamy, relacjonować będziemy dla Was na żywo wizytę Papieża Franciszka w ONZ.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here