18. pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy

American and Ukrainian flags fly against the blue sky and part of the building. Patriotism.
Advertisement

Biały Dom ogłosił kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy o wartości miliarda dolarów. Amerykańska pomoc obejmie miedzy innymi amunicję do systemów HIMARS i obrony powietrznej, moździerze wraz z pociskami i wyrzutnie rakiet przeciwpancernych Javelin.

Departament Obrony USA poinformował, że najnowszy pakiet dla Ukrainy obejmuje uzbrojenie znajdujące się w obecnych zasobach Pentagonu. To największe z dotychczasowych pakietów, z amerykańskich magazynów, który zapewni znaczną ilość dodatkowej amunicji, broni i sprzętu, który naród ukraiński tak skutecznie wykorzystuje do obrony swego kraju – napisano w komunikacie. Poza pociskami do systemów artylerii rakietowych wysokiej mobilności HIMARS i systemów obrony powietrznej Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych 20 moździeży wraz z 20 tysiącami pocisków, 75 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej, a także tysiąc rakiet Javelin i setki wyrzutni przeciwpancernych AT4. Dodatkowo Amerykanie przekażą Ukrainie 50 opancerzonych pojazdów medycznych i kierunkowe miny przeciwpiechotne. 

Ogłoszona pomoc wojskowa stanowi 18. pakiet wsparcia militarnego Ukrainy przez USA. Od początku rosyjskiej inwazji amerykański rząd przekazał Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości 9 miliardów dolarów. 

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here