18. pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy

American and Ukrainian flags fly against the blue sky and part of the building. Patriotism.
Reklama - Advertisement

Biały Dom ogłosił kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy o wartości miliarda dolarów. Amerykańska pomoc obejmie miedzy innymi amunicję do systemów HIMARS i obrony powietrznej, moździerze wraz z pociskami i wyrzutnie rakiet przeciwpancernych Javelin.

Departament Obrony USA poinformował, że najnowszy pakiet dla Ukrainy obejmuje uzbrojenie znajdujące się w obecnych zasobach Pentagonu. To największe z dotychczasowych pakietów, z amerykańskich magazynów, który zapewni znaczną ilość dodatkowej amunicji, broni i sprzętu, który naród ukraiński tak skutecznie wykorzystuje do obrony swego kraju – napisano w komunikacie. Poza pociskami do systemów artylerii rakietowych wysokiej mobilności HIMARS i systemów obrony powietrznej Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych 20 moździeży wraz z 20 tysiącami pocisków, 75 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej, a także tysiąc rakiet Javelin i setki wyrzutni przeciwpancernych AT4. Dodatkowo Amerykanie przekażą Ukrainie 50 opancerzonych pojazdów medycznych i kierunkowe miny przeciwpiechotne. 

Ogłoszona pomoc wojskowa stanowi 18. pakiet wsparcia militarnego Ukrainy przez USA. Od początku rosyjskiej inwazji amerykański rząd przekazał Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości 9 miliardów dolarów. 

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here