26 mld USD zainwestowały amerykańskie firmy w Polsce

Reklama - Advertisement

Wartość inwestycji amerykańskich firm w Polsce wynosi ponad 26 miliardów dolarów, wynika z raportu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Przedsiębiorcy z USA zatrudniają przeszło 327 tysięcy pracowników, to wzrost o prawie jedną czwartą (23 procent) od 2018 roku.

Prezes Rady Dyrektorów AmCham w Polsce Tony Housh powiedział, że Polska jest ważnym partnerem dla amerykańskich firm z uwagi na członkostwo w NATO, Unii Europejskiej, podzielanie tych samych wartości demokratycznych i odpowiednią ilość specjalistów.

Tony Housh zwrócił uwagę, że część amerykańskich firm jak na przykład Intel – największy na świecie producent mikroprocesorów, dokonuje reinwestycji w Polsce.

Profesor SGH i główna ekonomistka AmCham Eliza Przeździecka, która odpowiada za opracowanie raportu, wyjaśniła, że Stany Zjednoczone są drugim największym inwestorem w naszym kraju (na pierwszym miejscu są Niemcy, a na trzecim Francja).

Pod koniec 2021 roku w Polsce działało 1 576 amerykańskich firm. Wartość ich inwestycji odpowiada 4,1 procent wartości polskiego PKB. Prawie połowa inwestycji (48 procent) ulokowana jest w przemyśle, pod względem wielkości kapitału przede wszystkim w branży motoryzacyjnej i lotniczej. Liczebnie największą grupę przedsiębiorstw stanowią te działające w sektorze IT (137 amerykańskich firm).
Jako największe utrudnienie w działaniu amerykańskich inwestorów w Polsce AmCham wskazuje system legislacyjny i małą stabilność prawa krajowego (częste zmiany przepisów).

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: American Chamber of Commerce/Twitter

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here