8. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Relacja z obchodów w USA

V forum polonijne pod hasłem budujmy wielki front patriotyczny miejsce miało 14 i 15 kwietnia w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w stanie Pensylwania. Podczas sobotniego forum dyskutowano na tematy dotyczące spraw polsko-amerykańskich, a także w szczególny sposób mówiono o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W niedzielę, miejsce miały uroczyste obchody rocznicy Ludobójstwa Katyńskiego i Katastrofy Smoleńskiej, w trakcie których, przedstawiciele najważniejszych organizacji polonijnych, a także członkowie Komitetu organizacyjnego Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego w Amerykańskiej Częstochowie, złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary Katastrofy Smoleńskiej. Odczytano również apel pamięci.Wydarzenia zorganizowane zostały przez Komitet Obchodów Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, z przewodniczącym Tadeuszem Antoniakiem na czele. 

Kulminacyjnym momentem niedzielnego spotkania było wręczenie obecnemu kongresmanowi Brianowi Fitzpatrickowi z Pensylwanii, ostatniego raportu technicznego podkomisji smoleńskiej, z którego wynika, m.in. ze na pokładzie tupolewa doszło do eksplozji. Kongresman Fitzpatrick jest członkiem Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji do Spraw Wojskowych, i zobowiązał się że rozpatrzy sprawę w kongresie.

Po zakończeniu części oficjalnej miejsce miała uroczysta msza święta, którą koncelebrowali specjalni goście z Polski: ks. Biskup Stanisław Stefanem, emerytowany biskup diecezji łomżyńskiej, ks. Jarosław Wąsowicz, Kierownik Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej, ks. Dr Tomasz Seweryn, ojciec Jan Michalak, pod przeor Amerykańskiej Częstochowy.

Przewodniczącym komitetu obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej i ludobójstwa katyńskiego jest minister Antoni Macierewicz, pełniący funkcje szefa podkomisji Ministerstwa Obrony Narodowej do zbadania katastrofy smoleńskiej.

W niezielnych obchodach rocznicowych udział wzięli również, m.in. Pułkownik Michał Sprengel zastępca Attaché Obrony Wojskowego z Waszyngtonu, poseł Anna Maria Siarkowska, przedstawiciele władz konsularnych, a także eksperci i przedstawiciele komisji smoleńskiej, wśród nich: Min. Jan Dziedziczak, prof. Jan Żaryn, Mec. Maria Szonert Binienda, Paweł Piekarczyk, Tomasz Sakiewicz, por. Karol Cierpica, a także profesor Piotr Witakowski.

Zgromadzonych zaadresowali członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, Pan Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melaka, i Anna Wójtowicz, córka śp. Wojciecha Seweryna artysty-rzeźbiarza, twórcy pomnika katyńskiego w Chicago. Wzięli oni również udział w spotkaniu podkomisji zajmującej się ponownym zbadaniem katastrofy smoleńskiej.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele polonijnych organizacji i instytucji, wśród nich przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która była sponsorem wydarzenia: CEO Bogdan Chmielewski, członkowie rady dyrektorów Ryszard Bąk i Leszek Wojtkowski, oraz członek komisji rewizyjnej pan Franciszek Piwowarczyk.

Artur Adamski
Właściciel, Prezes i współzałożyciel Radio RAMPA. Ukończył Rutgers Business School. Przez lata współpracował z firmami amerykańskimi, zajmując się planowaniem budżetu i zarządzaniem finansami. Odpowiedzialny za rozwój firmy, kwestie finansowe i marketingowe.

About The Author

Właściciel, Prezes i współzałożyciel Radio RAMPA. Ukończył Rutgers Business School. Przez lata współpracował z firmami amerykańskimi, zajmując się planowaniem budżetu i zarządzaniem finansami. Odpowiedzialny za rozwój firmy, kwestie finansowe i marketingowe.

Related posts