81. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku z okazji 100. rocznicy Niepodległości Polski – relacja wideo

81. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku z okazji 100. rocznicy Niepodległości Polski – relacja wideo

Reklama:

7 października 2018 roku Piątą Aleją na Manhattanie już po raz 81. przemaszerowała Parada Pułaskiego – największa demonstracja polskiej dumy narodowej w USA. Według danych policji nowojorskiej, w paradzie co roku udział bierze ponad 200,000 osób. Dla każdego z Polaków lub Amerykanów polskiego pochodzenia, jest to okazja do tego aby wraz z rodziną i przyjaciółmi, w biało-czerwonych barwach, świętować swoje pochodzenie. W tym roku, tematem przewodnim parady, była 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Wśród gości honorowych biskup pomocniczy dzielnicy Brooklyn Witold Mroziewski, Sekretarz Stanu w Gabinecie Prezydenta RP Adam Kwiatkowski a także, kongresmenka Carolyn Maloney, kongresman Dan Donovan, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski wraz z małżonką, rewident miasta Nowy Jork Scott Stringer, asystent sekretarza ds. transportu z biura gubernatora Andrew M. Cuomo Michael Wojnar, byli główni marszałkowie Parady Pułaskiego, główny marszałek tegorocznej Parady Thomas Duch wraz z rodziną, oraz sponsorzy, wśród nich największy i najbardziej lojalny sponsor Parady Pułaskiego Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. 

W tegorocznej paradzie udział wzięło ponad 60 kontyngentów z Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut. Jako pierwsze, z racji tego, że Główny Marszałek pochodzi z Garfield, NJ, maszerowały kontyngenty z New Jersey. W pierwszym, kontyngencie honorowym, przedstawiciele władz polskich i amerykańskich, policji i straży pożarnej Nowego Jorku, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, a także motocykle i samochody młodej Polonii, na końcu z Radio RAMPA. 

Wśród kontyngentów z Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut polskie parafie, szkoły, organizacje, lokalni marszałkowie Parady Pułaskiego, Miss Polonia, Junior Miss Polonia, wszyscy ubrani godnie i elegancko, w biało-czerwonych barwach, dumnie prezentujący swoją dumę narodową. Wśród maszerujących również Anita Włodarczyk, mistrzyni olimpijska i mistrzyni świata w rzucie młotem, która maszerowała wraz z Polish-American Sports Association. 

Radio RAMPA zarejestrowało również całą paradę, gdzie zobaczyć będzie można wszystkie kontyngenty – ten materiał już wkrótce. Tymczasem, zapraszamy do obejrzenia relacji podsumowującej 81. Paradę Pułaskiego w Nowym Jorku. 

About The Author

Related posts