Wizytę papieża w Polsce relacjonowało blisko 6 tys. dziennikarzy z 80 krajów

Reklama - Advertisement

Niemal 6 tys. dziennikarzy i fotoreporterów z całego świata relacjonowało wizytę papieża Franciszka w Polsce. Umożliwienie im pracy było skomplikowanym przedsięwzięciem logistycznym.

Przygotowania Polskiej Agencji Prasowej do zorganizowania obsługi medialnej Światowych Dni Młodzieży i towarzyszącej im wizyty papieża Franciszka w Polsce trwały ponad rok. W efekcie tych prac powstała sieć centrów prasowych z obiektami umożliwiającymi pracę korespondentom z 80 krajów m.in. Japonii, Australii, Panamy, Stanów Zjednoczonych, Pakistanu i Rosji.

Główne centrum medialne znajdowało się na terenie miasteczka akademickiego AGH w Krakowie, pozostałe powstały w najważniejszych punktach papieskiej pielgrzymki: na krakowskich Błoniach, Wawelu, w kompleksie obozowym Auschwitz-Birkenau, Częstochowie, Brzegach i w podkrakowskich Balicach.

 

Byliśmy tak blisko – zdjęcie Ojca Świętego w pobliżu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Miejsca te wyposażono w stoły i krzesła dla kilkuset reporterów, urządzenia wielofunkcyjne i drukarki sieciowe, zapewniono elektryczność, podstawowe artykuły spożywcze oraz kluczową dla pracy dziennikarza łączność internetową.

Jak podkreśliła dyrektor Centrum Prasowego PAP Sabina Nonas, cześć z tych miejsc ze względów logistycznych okazała się niezwykle trudnym terenem do pracy.

„Z powodu pogody, a także ograniczeń wynikających z wymogów bezpieczeństwa – narzucanych nam zarówno przez Biuro Ochrony Rządu jak i Policję – praca nad tym projektem należała do naprawdę niełatwych” – oceniła dyrektor CP.

Pracownicy PAP dbali o transport dziennikarzy z głównego centrum medialnego na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej do poszczególnych miejsc, które odwiedzał papież. Dbali również o bezpieczeństwo i komfort pracy zagranicznych mediów.

             Praca wre… – zdjęcie strefy dla mediów na Wawelu

Centrum Prasowe PAP na bieżąco organizowało ponadto oficjalne konferencje prasowe i briefingi: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Archidiecezji Krakowskiej, Komitetu Organizacyjnego ŚDM, Polskiej Agencji Prasowej oraz Katolickiej Agencji Informacyjnej. Specjalnie wyposażoną na ten cel salę udostępniono w budynku Centrum Dydaktyki AGH.

W namiocie prasowym, który stanął pośrodku miasteczka akademickiego, oraz w bibliotece uniwersyteckiej mogło pracować jednocześnie 500 dziennikarzy. Oprócz dostępu do szybkiego internetu w obiektach tych zainstalowano m.in. system do tłumaczenia symultanicznego, ekrany LCD prezentujące obraz z wydarzeń wraz z systemem nagłośnienia i dystrybutor dźwięku dla dziennikarzy, udostępniono również podest do przeprowadzania konferencji prasowych.

       W oczekiwaniu na idealny moment…- zdjęcie dziennikarzy na krakowskich Błoniach

Oddzielna hala namiotowa dla radia i telewizji wyposażona została dodatkowo w kabiny telewizyjne i stanowiska radiowe. Wszystkie miejsca, w których pracowali dziennikarze, miały całodobowe stanowiska informacyjne i HelpDesk.

Polskie produkty promowała wśród zagranicznych mediów firma Jeronimo Martins Polska SA, która odpowiadała za część cateringową przedsięwzięcia. Nad bezpieczeństwem obiektów, w których pracowali korespondenci, czuwała firma Impel. Miasteczko Akademii Górniczo-Hutniczej przy alei Adama Mickiewicza w Krakowie było czynne przez całą dobę od 26 lipca do 1 sierpnia.

             Deszcz na pożegnanie… – zdjęcie z odlotu Ojca Świętego, podkrakowskie Balice

W okresie pobytu Jego Świątobliwości papieża Franciszka ze strony PAP za sprawne funkcjonowanie centrum prasowego odpowiadało łącznie 40 osób.

Galeria zdjęć do pobrania pod adresem: www.centrumprasowe.pap.pl

Źródło: http://kurier.pap.pl

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here