Nienawiść względem imigrantów z Europy Wschodniej, w tym Polaków, na Brooklynie

Reklama - Advertisement

Materiał w języku angielskim: https://rampanews.com/hate-toward-immigrants-from-eastern-europe-including-polish-americans-in-brooklyn/

Pracując nad artykułem dotyczącym konfliktu wokół Open Streets w dzielnicy Williamsburg, przewodnicząca Berry Street Alliance Shannon Phipps, zwróciła naszą uwagę na wypowiedź członka Community Board 1 z Brooklynu – Ryan Kuonen. Kuonen, operująca w mediach społecznościowych pod pseudonimem “RyanLaChica”, 17 marca, opublikowała na Twitterze wpis o treści przepełnionej nienawiścią w kierunku imigrantów z Europy Wschodniej, zamieszkujących region:

“O k* – wyczerpanie/złość/gniew jaki mam dla białych ludzi (szczególnie dzisiejszych imigrantów z Europy Wschodniej w latach 70/80/90tych, którzy nie przyznają się do białego przywileju za ich własnością nieruchomości w NYC). Panie dopomóż mi abym nie wybiła ich popie* zębów. Odszkodowania wojenne teraz!” I dalej, “Jestem tak k* zmęczona wszystkim, ale szczególnie białymi imigrantami, którzy są właścicielami domów w NYC i którzy przeprowadzili się do dzielnic za czerwoną linią i zarobili ‘bank.’ Pierdo*cię się.”

“Ryanlachica” to aktywne konto w mediach społecznościowych, które należy do Ryan Kuonen i do którego odnoszą się inne organizacje lokalne w postach publicznych, jak np. poniższy post ruchu “MakeMcGuinnessSafe” na Instagramie.

 

Brooklyn Community Board 1 reprezentuje dzielnice Greenpoint i Williamsburg. Osoby do których zwraca się w swojej wypowiedzi Kuonen, to również Amerykanie polskiego pochodzenia, którzy mieszkają na Greenpoincie od dekad. To przez to Greenpoint nazywany jest “Małą Polską” w NYC. “Polacy i wiele innych osób pochodzących z innych krajów naszego regionu przez wiele dziesięcioleci pracowali na rozwój i sukces zarówno Greenpointu jak i Williamsburga. Ta wypowiedź – jeśli nie jest „fejkiem” – jest nie tylko skandaliczna, ale też bardzo szkodliwa. Szczególnie boli w kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę, która również jest krajem Europy Wschodniej. Pokazuje też, jak ważna jest edukacja, zwłaszcza jeśli chodzi o historię tych narodów, które do dziś budują Amerykę opartą o demokratyczne wartości,” mówi Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. 

Wielu polskich imigrantów, dzięki swojej ciężkiej pracy i zaangażowaniu, zarobiło wystarczająco dużo pieniędzy, aby zakupić nieruchomości – w dzisiaj popularnych dzielnicach Greenpoint i Williamsburg – gdzie do niedawna, niewielu Amerykanów chciało w ogóle mieszkać. 

Jak zgłoszono Radio RAMPA, niektórzy z tych właścicieli domów, boją się dzisiaj udać na zebranie swojego Community Board i zgłoszenie sprzeciwu, choćby przeciwko projektowi Open Streets, z powodu mowy nienawiści, którą prezentuje Kuonen.

Mowa nienawiści w takiej skali nie może być tolerowana. Tylko w ubiegłym roku, na Greepoincie doszło do zdewastowania pomnika Księdza Jerzego Popiełuszki. Czytaj więcej: https://radiorampa.com/pomnik-ksiedza-popieluszki-na-greenpoincie-zdewastowany/ Incydent był badany przez policję nowojorską, oddział do przestępstw na tle nienawiści. To wówczas, wielu lokalnych polityków, a także kandydatów na stanowisko, również cytowanych w tym artykule, otwarcie potępiło dewastację, podkreślając, że przestępstwa na tle nienawiści nie mają miejsca na Greenpoincie. “Polacy, którzy walczyli o wolność, demokrację i wzajemny szacunek – czego symbolem jest mieszczący się na Greenpoincie Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zawsze troszczyli się o to, by osoby rożnej narodowości żyli ze sobą w przyjaźni i wspólnie budowali społeczności oparte o wzajemny szacunek,” powiedział Konsul Kubicki.

Radio RAMPA kilkakrotnie zwróciło się z prośbą o komentarz do Ryan Kuonen, a także, Brooklyn Community Board 1 – nie otrzymaliśmy komentarza do momentu publikacji tego artykułu. Poinformowano nas, że nasze zapytanie zostało przesłane do przewodniczącego Board, Dealice Fuller. Nie otrzymaliśmy komentarza do momentu publikacji tego artykułu. RAMPA zwróciło się również z prośbą o komentarz do trzech członków Brooklyn Community Board 1, którzy są polskiego pochodzenia – Bogdan Bachorowski, Arthur Dybanowski, Bożena Kamiński – nie otrzymaliśmy komentarza do momentu publikacji tego artykułu. 

Jak podaje Nyc.gov, “Członkowie Community Boards to urzędnicy Miasta. Community Boards są autonomicznymi agencjami miejskimi.” Dodatkowo, to “Prezydent dzielnicy, powołuje członków Zarządu, a członkowie Rady Miasta wyznaczają co najmniej połowę mianowanych (podzielone proporcjonalnie na podstawie udziału ludności okręgu reprezentowanego przez każdego członka Rady).” Radio RAMPA zwróciło się z prośbą o komentarz do City Hall, ale nie otrzymaliśmy komentarza do momentu publikacji tego artykułu.

Prezydent dzielnicy Brooklyn Antonio Reynoso, napisał w oświadczeniu do Radio RAMPA: “Żadna nienawiść nie jest tolerowana nigdzie na Brooklynie, zwłaszcza pod moim kierownictwem jako prezydenta Brooklyn Borough. Ponieważ przechodzę proces mianowania setek członków Community Boards w całej dzielnicy, moja administracja również oczekuje na publikację i promowanie kodeksu etyki oraz zapewnienie szkolenia w zakresie zarządzania, które poprowadzi członków Community Boards, w jaki sposób mają postępować i uczciwie reprezentować swoje dystrykty w sposób wolny od nienawiści, witriol i uprzedzenia. Wszyscy powinniśmy pracować nad stworzeniem większej tolerancji i harmonii w naszych społecznościach, a ci, którzy się nie zgadzają, nie mogą reprezentować żadnej grupy ludzi”.

Radny dzielnicy Greenpoint w nowojorskiej radzie miasta, Lincoln Restler, nie udzielił komentarza w sprawie wypowiedzi Kuonen. 

Radio RAMPA wystosowało prośbę o komentarz do Radnej Stanowej Emily Gallagher. Rzecznik prasowy radnej, Andrew Epstein, w korespondencji mailowej do Radio RAMPA napisał: “Emily jest w Albany, gdzie trwają intensywne negocjacje w sprawie budżetu, więc nie może komentować tych spraw związanych z agencją miejską”. Kiedy zapytaliśmy, czy radna zechce potępić wypowiedź członka Community Board 1, która to osoba reprezentuje wyborców radnej, Epstein odpisał: “W mediach społecznościowych jest dużo nienawiści / witriolu i nierozsądne jest oczekiwanie, że członek Zgromadzenia Stanu Nowy Jork, w dosłownie najważniejszym momencie głosowania nad ponad 200-miliardowym budżetem, zaważy nad wszystkimi. Członkowie Community Boards nie są mianowani, zarządzani ani nadzorowani przez urzędników państwowych – to sprawa urzędu prezydenta dzielnicy”.

Swoją opinię w temacie wyraziła Francoise Olivas, kandydatka na urząd Radnej Stanowej dystryktu 17 w stanie Nowy Jork. W przesłanym do Radio RAMPA oświadczeniu, napisała: “Kiedy przywódca społeczności wyraża nienawiść i pogardę dla swoich sąsiadów, inni przywódcy nie powinni po prostu przerzucać odpowiedzialności. Nie ma znaczenia, kto mianował Ryan, faktem jest, że tego rodzaju komentarz jest nie do przyjęcia bez względu na to, gdzie mieszkasz i kto “wzmacnia” Twój głos. Atakowani imigranci nie byli bogatymi oligarchami, byli biednymi, pracowitymi Europejczykami z Europy Wschodniej, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych po lepsze życie i wylądowali na Greenpoincie, ponieważ w tamtych czasach można było znaleźć tanie mieszkania i zarabiać na życie. Zamiast poniżać tych ludzi, powinniśmy opowiadać się za Nowym Jorkiem, w którym po raz kolejny możliwe będzie spełnienie amerykańskiego snu”. Radio RAMPA skontaktowało się też z inną kandydatką na urząd Radnej Stanowej Dystryktu 17 w stanie Nowy Jork, Elizabeth Crowley, ale do czasu opublikowania tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Greenpoint jest miejscem gdzie aktywnie działa wiele ważnych polonijnych organizacji i instytucji – Centrum Polsko-Słowiańskie, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa czy Polski Dom Narodowy “Warsaw.” To właśnie na ścianie WARSAW widnieje mural Powstania Warszawskiego, który honoruje bohaterów drugiej wojny światowej. Ten zresztą mural, również został zdewastowany w listopadzie 2014 roku, zaledwie kilka miesięcy po jego odsłonięciu. Wówczas, NYPD zakwalifikowało to jako przestępstwo na tle nienawiści etnicznej.

“Musimy wspólnie zadbać, by tego typu wypowiedzi zostały jednoznacznie potępione i nie były powielane,” powiedział o wypowiedzi Kuonen, Konsul Generalny Adrian Kubicki.

“Jako Amerykanin polskiego pochodzenia jestem głęboko wzburzony tą wypowiedzią. Jest ona przejawem świadomej działalności mającej na celu obrażanie i skłócanie różnych grup etnicznych zamieszkałych w Nowym Jorku, w tym Polaków i innych emigrantów z Europy Wschodniej, co w kontekście panującej wojny na Ukrainie na pewno rzuca nowe światło na tego typu działania,” oświadczył Bogdan Chmielewski, CEO Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. “Wypowiedź ta może być też przejawem zwyklej ignorancji i głupoty. Oczekuję, że władze Nowego Jorku, przy stanowczej postawie polskich przedstawicieli w Community Board doprowadzą do natychmiastowego usunięcia osoby, która rozpowszechnia tego typu komentarze. Chciałbym przypomnieć, że Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa została założona i urosła do rozmiaru największej etnicznej unii kredytowej w USA tylko i wyłącznie dzięki ciężkiej pracy, rzetelności i poświeceniu całych pokoleń polskich emigrantów, którzy w ten tez sposób wnieśli swój wkład w rozwój nie tylko miasta Nowy Jork, ale i całych Stanów Zjednoczonych,” zakończył Chmielewski.

“Wypowiedź tej Pani jest karygodna, a wręcz rasistowska właśnie,” oświadczył Tadeusz Antoniak, pełniący obowiązki Komendanta SWAP – Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. “Ta Pani powinna ponieść surowe konsekwencje ze strony swoich mocodawców, tj. przedstawicieli partii oraz przedstawicieli urzędu miasta i dzielnicy. Polscy emigranci przybywający do USA na przestrzeni dziejów zawsze byli wartością dodatnią. Walczyli o niepodległość, wzbogacali kulturowo i społecznie ten kraj. Ciężko i uczciwie pracowali, stopniowo pomnażając swój majątek, również wzbogacając swoją nową Ojczyznę, płacąc uczciwie podatki federalne, stanowe i miastowe,” zakończył Antoniak. 

“Jestem głęboko oburzony wypowiedzą członka Community Board 1- Ryan Kuonen na temat emigrantów z Europy Wschodniej do której należą też Polacy. Jej wypowiedzi są obraźliwe i dyskryminujące i nasączone nienawiścią do naszej grupy etnicznej,” oświadczył Grzegorz Fryc, prezes Pulaski Association of Business and Professional Men, aktywny działacz polonijny. To Fryc wraz ze SWAP, stali za utworzeniem muralu powstańczego na Greenpoincie. “Polscy emigranci którzy trafiali na Greenpoint w latach 70, 80 czy 90tych  w głównej mierze uciekali  przed komunizmem byli uchodźcami politycznymi, działaczami Solidarności i byli zaangażowani w walkę o wolność Europy Wschodniej i obalenie reżimu komunistycznego. Przyjechali tutaj z niczym i zaczynając od zera osiągneli swoje sukcesy ciężką pracą, odseparowani od swoich rodzin, często walcząc z dyskryminacją, barierą językową i przeciwnościami losu. Absurdalne jest twierdzenie że Polacy mieli tutaj jakiekolwiek przywileje, które pomogły im w kupnach domów. Radna Kuonen jest niedoedukowana, bezczelna i powinna odrobić lekcję historii zanim wypowie się na temat uchodźców z Europy Wschodniej. Jej wypowiedzi są karygodne i powinna być usunięta z Community Board 1. W Mieście które szczyci się tolerancją  i różnorodnością etniczną i rasową – nie ma miejsca na nienawiść i dyskryminacje,” oświadczył Fryc.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Centrum Polsko-Słowiańskiego, ale nie otrzymaliśmy komentarza do momentu publikacji tego artykułu. 

Źródła Radio RAMPA podają, że do maja br. w wielu Community Boards na Brooklynie powołani zostaną nowi członkowie. RAMPA została również poinformowana przez swoje źródła, że pani Kuonen nie ubiega się o ponowne powołanie do Community Board, a jej “służba” zakończy się do czerwca.

Już wkrótce w Radio RAMPA materiał dotyczący konfliktu wokół Open Streets w dzielnicy Williamsburg. 

Reportaż do wysłuchania w formie audio:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here