Budowa wokół Pomnika Katyńskiego w Jersey City – Polonia niepewna o godną ekspozycję pomnika

Reklama - Advertisement

Jak informowaliśmy w lipcu, wokół Pomnika Katyńskiego w Jersey City, ustawione zostało ogrodzenie. Dostęp do pomnika wówczas możliwy był tylko od strony rzeki. 

Wiadomo już, że powodem jest rozpoczęcie renowacji Exchange Place, a podmiotem odpowiedzialnym za nadzór renowacji jest Exchange Place Alliance. Jak informuje organizacja, na swojej stronie internetowej, pierwsza faza renowacji ma potrwać do końca października 2022. Druga faza, ma rozpocząć się 1 listopada i potrwać do końca roku. W projekcie jest usunięcie nawierzchni oraz obumarłych i chorych drzew, stworzenie nowej nawierzchni dla pieszych – deptaka, a także m.in. przestrzeni dla dzieci.

Plan zakłada wybudowanie półokrągłej, wysokiej “ławki” wokół Pomnika Katyńskiego. Jak zapewnia Exchange Place Alliance, chcąc zapewnić stały dostęp i bezpieczeństwo dla monumentu, zainstalowano specjalne ogrodzenie: “as part of our commitment to ensure the Katyn Memorial is always accessible and permanently cared for special fencing has been installed.”

Ostatecznie, “Planning Board” wydało zielone światło budowie podczas głosowania w maju. W lipcu, Rada Miasta wstępnie wyraziła wsparcie dla zatwierdzenia funduszy na renowację. Kolejne zebranie rady miasta ma miejsce 17 sierpnia. 

Poprawka: we wcześniejszej wersji tego artykułu podawano, że Rada Miasta wydała zielone światło budowie.

Przypomnijmy, że miasto Jersey City planowało w przeszłości przesunąć pomnik w inne miejsce, ale dzięki działaniom grupy Polonii zrzeszonej w Komitecie Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, miasto Jersey City zrezygnowało ze swojego planu.

Proponowany sposób ekspozycji i zagospodarowania pomnika wzbudza wątpliwości niektórych przedstawicieli Polonii amerykańskiej. Jak oświadcza Kongres Polonii Amerykańskiej, “Plany te nie wzywają do usunięcia miejsca pamięci, jednak wygląda na to, że proponowane zmiany architektoniczne dookoła pomnika w znaczym stopniu go zasłonią oraz utrudnią dostęp do niego.” Zarząd Krajowy Kongresu Polonii Amerykańskiej podkreśla: “Rozumiemy, że plac i jego otoczenie wymagają poprawy i chcemy, aby okolica była jak najbardziej przyjazna i atrakcyjna, aby więcej osób niż kiedykolwiek miało powód aby odwiedzić to miejsce. Nie sprzeciwiamy się postępowi,  domagamy się, jednak, aby pomnik nie został zasłonięty oraz aby nie ograniczono i nie utrudniono do niego dostępu.”

Dodatkowo, w sprawie złożony został pozew sądowy. Jak przeczytać można w oświadczeniu Polsko-Amerykańskiej Inicjatywy Strategicznej, “24 czerwca 2022 r. PASI i PASI EDU wraz z mieszkanką Jersey City i sojuszniczką Jeanne Daly złożyły pozew w obronie Pomnika Katyńskiego. Ta akcja jest wymierzona zarówno w Jersey City Planning Board, jak i w Exchange Place Alliance, „non-profit” kryjacy, deweloperów i darczyńców kampanii burmistrza Jersey City, Stevena Fulopa, którzy zainicjowali usunięcie Pomnika Katyńskiego w 2018 roku. Staramy się unieważnić postanowienie zarządu Jersey City Planning Board z dnia 10 maja 2022 r. zatwierdzające plany przedłożone przez Exchange Place Alliance i odesłać je z powrotem do zarządu Planning Board w celu dokładnego przeglądu w oparciu o wkład i obiekcje opinii publicznej.” Jak motywuje swoją decyzję o rozpoczęciu drogi sądowej PASI, “Planowane usunięcie ozdobnego fartucha nie tylko kala integralność artystycznej wizji twórcy pomnika Andrzeja Pityńskiego, ale także zagraża integralności konstrukcyjnej i stabilności pomnika. Usunięcie fartucha zostało nieodpowiedzialnie zatwierdzone przez Radę Planowania Miasta Jersey bez żadnych obliczeń konstrukcyjnych ani wymaganej dyskusji. Jeśli zrealizuje się najgorszy scenariusz i pomnik pod własnym ciężarem uchyli się na bok, choćby minimalnie, miasto będzie miało pretekst do jego usunięcia , ponieważ ‘zagraża bezpieczeństwu publicznemu’. Również brak odpowiedniego dostępu do pomnika budzi obawy o bezpieczeństwo publiczne. Co więcej, aroganckie i lekceważące zachowanie przedstawicieli Exchange Place Alliance wobec opinii publicznej budzi najgorsze obawy.”

Więcej wkrótce w Radio RAMPA. 

Plany rozbudowy Exchange Place tak przedstawiają się w opublikowanej przez the Exchange Place Alliance wizualizacji:

https://static1.squarespace.com/static/62609f164536914f07549b10/t/628c1567623846629a4db9b9/1653347704918/FWSU%2B2022-04-26_MBC_Landscape_ExchangePlace-ParkRedesignGraphicPackage.pdf 

 

Więcej wkrótce na antenie Radio RAMPA.

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here