Ach śpij, Kochanie (byle nie na polskim filmie)

Reklama - Advertisement
Święto polskiego kina trwa od minionego weekendu w Chicago. Rozpoczął się tam 29. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce i goście imprezy będą z tej okazji cieszyć się projekcjami jeszcze przez półtora tygodnia.
 
Wyświetlonych zostanie w sumie ponad 70 filmów, nie tylko fabularnych, lecz także dokumentalnych. Wśród nich wyjątkowy obraz “Strateg” – dokument o zmarłym w maju br. Zbigniewie Brzezińskim, wieloletnim doradcy prezydenta USA w dziedzinie bezpieczeństwa (w latach 1977-1981 był jednym z najbliższych współpracowników Jimmy’ego Cartera).
 
Inną bardzo ciekawą produkcją jest film Krzysztofa Langa “Ach śpij, Kochanie”, pokazany m.in podczas inauguracji festiwalu w kinie Muvico. Fabuła oparta jest o historię z najgorszych lat PRL, ponad 6 dekad temu, a główną rolę w tym filmie gra Andrzej Chyra, który uczestniczył w rozpoczęciu chicagowskiego przeglądu.
Specjalne wyróżnienie – nagroda „Skrzydła” – przeznaczona jest dla polskich twórców związanych z branżą filmową, odnoszących sukcesy poza Polską. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku, podcas poprzedniej edycji festiwalu, laury te otrzymał Krzysztof Zanussi.
 
T.
Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here