Ambasador Mosbacher o szczegółach Visa Waiver Program

Ambasador Mosbacher o szczegółach Visa Waiver Program
Reklama:

6 listopada, Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego potwierdził przyjęcie Polski do Visa Waiver Program. Z dniem 11 listopada, Polacy będą mogli składać wnioski w systemie ESTA. Potwierdzenie aplikacji ma potrwać do 72 godzin. 

W czwartkowej telekonferencji z mediami, ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher powiedziała, że Polacy odegrali dużą rolę w sukcesie akcji, którą ona uznała za priorytet swojego urzędowania w Polsce.

“Kiedy po raz pierwszy spotkałam się z Prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie, powiedział mi, że dla Polaków sprawa wiz jest kwestią dumy narodowej,” powiedziała Ambasador, dodając, że rozumie jego stanowisko.

Na pytanie Radio RAMPA, jak udało się  przeprowadzić ten proces tak szybko, podczas gdy każda z poprzednich administracji obiecywała zniesienie wiz bez skutku, Ambasador powiedziała, że podjęte zostały konkretne kroki. Powołane zostały specjalne grupy wykonawcze działające przy Ambasadzie w Warszawie i przy Kancelarii Prezydenta Dudy. Miejsce miały cotygodniowe spotkania i kontakty tych grup, aby monitorować postęp: sprawdzane były po kolei wszystkie wymogi. Następnie, na dużą skalę wystąpiono do Polaków z informacją o tym, aby aplikowali po wizy. Podczas gdy odsetek odmów spadł poniżej 3%, można było zadecydować o włączeniu Polski do ruchu bezwizowego. W proces zaangażowały się również firmy polskie i amerykańskie.

Ambasador Mosbacher dodała również, że Polska w tej kwestii musiała spełnić wszelkie wymagania obowiązującego prawa amerykańskiego, które spełniać musi każdy inny kraj ujęty w Visa Waiver Program. Nie było żadnej taryfy ulgowej. Polacy są w coraz lepszej sytuacji ekonomicznej, ponieważ w dobrym kierunku idzie rozwój gospodarczy państwa. Dodatkowo, Polska zobowiązała się do współpracy w zakresie bezpieczeństwa, szczególnie tego dotyczącego bezpieczeństwa granic.

Formalnie przed podróżą do USA obywatele Polscy dokonać muszą prostej procedury:

począwszy z dniem 11 listopada, można wejść na stronę

https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ 

wypełnić aplikację ESTA – zapłacić kartą kredytową 14$, a w ciągu 72h otrzymacie odpowiedź, w tym potwierdzenie o akceptacji wniosku.

  • Aplikację odnawiasz co 2 lata, lub jeżeli wyrabiasz nowy paszport.
  • Już posiadasz ważną wizę, nie musisz wypełniać aplikacji ESTA.
  • Przez okres początkowy działania programu, Ambasador sugeruje aby wydrukować potwierdzenie otrzymane po akceptacji aplikacji ESTA i mieć je ze sobą w paszporcie.
  • W ruchu bezwizowym, możesz przebywać w USA w celach turystycznych lub biznesowych do 90 dni.
  • Jeżeli chcesz pozostać w USA dłużej niż 90 dni, chcesz studiować lub pracować, musisz aplikować o odpowiednią wizę w Ambasadzie lub Konsulacie USA w Polsce.
  • Jeżeli w przeszłości odmówiono Ci wizy, musisz aplikować bezpośrednio w Ambasadzie lub Konsulacie amerykańskim w Polsce. 
US Embassy Poland

Ostateczną decyzję co do wjazdu na teren USA, jak w przypadku każdego innego Państwa, podejmuje pracownik Border and Custom Protection na lotnisku w USA. Jak powiedziała Ambasador Mosbacher, powody dla których obywatel Polski może nie zostać wpuszczony na teren USA, to złamanie amerykańskiego prawa czy brak szacunku lub groźby w kierunku urzędnika amerykańskiego. 

Ambasador dodała, że Polska zawsze była bliska jej sercu. „Żałuje, że nie mogę powiedzieć dlaczego wcześniej nie udało się zrealizować tego planu. Ale jedno jest pewne – nie było to nic personalnego, a USA zawsze miały do Polski szacunek.”

Jak dodał obecny w rozmowie, zastępca szefa amerykańskiego departamentu Homeland Security, David Pekoske, USA i Polska pracują nad dalszym ułatwieniem podróży między krajami. Kolejnym krokiem ma być przyjęcie Polski do programu Global Entry, który jeszcze bardziej przyspieszy przejście przez procedury imigracyjne na lotniskach dla obywateli Polski.

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts