Amerykańskie media o polskich reparacjach wojennych

Advertisement - Reklama

Media w Stanach Zjednoczonych odnotowały zapowiedź zwrócenia się przez polski rząd do Niemiec o reparacje wojenne. W doniesieniach na ten temat dziennikarze zwracają uwagę na coraz bardziej napięte relacje pomiędzy Warszawą i Berlinem. Biały Dom nie komentuje zasadności polskich żądań.

“Rozumiem, że Niemcy i Polska są zaangażowane w dyskusję w tej sprawie – odsyłam do rządów obu krajów po komentarze” – powiedziała Polskiemu Radiu rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. 

Agencja Reutersa przypomina, że od 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość kilkakrotnie wzywało do reparacji ze strony Niemiec, ale Polska nigdy formalnie o nie nie wystąpiła. Reuters zauważa, że napięcia w relacjach Berlina z Warszawą nasiliły się po ataku Rosji na Ukrainę, gdy krytykowano uzależnienie Berlina od rosyjskiego gazu i opieszałość w udzielaniu pomocy Kijowowi. 

Bloomberg odnotowuje, że raport na temat strat wojennych wznawia burzliwą debatę na temat reparacji, prawie 80 lat po zakończeniu wojny. 

Z kolei agencja IP zwraca uwagę, że stanowisko Niemiec w tej sprawie pozostaje niezmienne i Berlin konsekwentnie odmawia zapłaty odszkodowań.

IAR/RadioRAMPA

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here