Prezydent Andrzej Duda otrzymał tytuł polityka roku w sondażu CBOS. Na drugim miejscu uplasował się Jarosław Kaczyński.
CBOS, jak co roku, zapytał Polaków, któremu z rodzimych polityków należy się miano polityka roku 2015. Chodziło o wskazanie człowieka, który- w ich opinii – najlepiej działał i najwięcej zrobił w interesie kraju i społeczeństwa. Ankietowani sami wymieniali nazwiska kandydatów.
Większość ankietowanych (60 proc.) nie wskazało żadnego polityka, który zasługiwałby na takie wyróżnienie. Przy czym 34 proc. stanowili badani, którzy przyznali, że nie interesują się polityką, nie znają polityków i dlatego nie potrafią i nie chcą dokonywać takiej oceny. Z kolei 26 proc. badanych uznało, że żaden ze znanych im przedstawicieli sceny politycznej nie jest godny tytułu polityka roku.
Pozostali respondenci wymienili w sumie ponad czterdzieści nazwisk polityków, z których ośmiu uzyskało przynajmniej po 2 proc. głosów.
Tytuł polityka roku 2015 Polacy przyznali prezydentowi Andrzejowi Dudzie (9 proc. wskazań). Drugie miejsce w tym rankingu uzyskał prezes PiS Jarosław Kaczyński (5 proc.). Na trzeciej pozycji, z minimalnie słabszym wynikiem niż przedstawiciel PiS, uplasowali się czołowi politycy PO – b. premier Ewa Kopacz, b. premier, a obecnie przewodniczący RE Donald Tusk oraz b. prezydent Bronisław Komorowski (po 4 proc.).
Dwóch na stu badanych do miana polityka roku 2015 typowało szefową obecnego rządu Beatę Szydło (2 proc.) oraz liderów nowych na scenie politycznej ugrupowań – Pawła Kukiza i Ryszarda Petru (po 2 proc.). Po 1 proc. głosów uzyskali b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, nieżyjący już Władysław Bartoszewski, lider partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke oraz b. szef MON Tomasz Siemoniak.
CBOS pyta Polaków o tytuł polityka roku od 1993 r. W tym czasie najczęściej ankietowani wybierali Kwaśniewskiego – dziesięciokrotnie zajmował on w sondażu pierwsze miejsce. W 2002 r. osiągnął najwyższy wynik – wskazało go wtedy 35 proc. respondentów. Prezydent Duda – tak samo jak w 1994 r. Andrzej Olechowski – uzyskał najmniej wskazań w historii sondażu.
Źródło:www.kurier.pap.pl