Anthony Blinken o obawach dostaw broni z Chin na Ukrainę

Reklama - Advertisement

Sekretarz Stanu USA skończył dwudniową wizytę w Chinach. Antony Blinken spotkał się na zakończenie z prezydentem Chin Xi Jingpingiem. Obaj politycy podkreśli, że konieczna jest stabilizacja w kontaktach dwustronnych.

Antony Blinken podkreślił, że rozmawiał także o sytuacji w Ukrainie. Jak dodał, Chiny zapewniały już wielokrotnie, że śmiercionośnej broni nie dostarczają i nie będą dostarczać do Rosji, obawy budzą jednak działania sektora prywatnego:

“To, co budzi nasze obawy, to firmy prywatne w Chinach, które mogą dostarczać systemy albo podwójnego użycia, albo bezpośrednio wzmacniające rosyjskie postępy w Ukrainie. To są obawy i to jest coś, o czym rozmawiałem z naszymi chińskimi odpowiednikami”

Antony Blinken o sytuacji w Ukrainie rozmawiał wczoraj przez blisko sześć godzin z ministrem spraw zagranicznych Chin Qin Gangiem. Dziś spotkał się też z czołowym chińskim dyplomatą Wangiem Yi.

Sekretarz Stanu USA podsumował rozmowy w Chinach jako konstruktywne i dążące do zwiększenia współpracy na najwyższych szczeblach administracji obu państw. Antony Blinken kończy dwudniową wizytę w Pekinie, gdzie spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i swoimi odpowiednikami:

“Przyjechałem do Pekinu, aby wzmocnić kanały komunikacji na najwyższych szczeblach, aby przedstawić nasze stanowisko i intencje w kwestiach spornych oraz zbadać obszary, w których moglibyśmy współpracować, gdy nasze interesy względem wspólnych międzynarodowych wyzwań są zbieżne. I wszystko to zrobiliśmy. Tutaj w Pekinie odbyłem ważną rozmowę z prezydentem Xi Jinpingiem, a także szczere, merytoryczne i konstruktywne dyskusje z moimi odpowiednikami. Na każdym spotkaniu podkreślałem, że bezpośrednie zaangażowanie i stała komunikacja na wyższych szczeblach jest najlepszym sposobem na odpowiedzialne zarządzanie sprawami, które nas różnią i gwarancją, że wzajemna konkurencja nie przerodzi się w konflikt. To samo usłyszałem też od moich chińskich odpowiedników”.

Po spotkaniach, Amerykański Sekretarz Stanu i prezydent Chin Xi Jinping podkreślali, że stabilizacja w kontaktach dwustronnych jest konieczna.
Antony Blinken jest najwyższym rangą oficjelem amerykańskim, który złożył wizytę w Chinach odkąd prezydentem został Joe Biden.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Secretary Anthony Blinken/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here