W amerykańskim Kongresie zgłoszono projekt rezolucji wzywającej prezydenta Joe Bidena, by doprowadził do usunięcia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ. W odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia, Biały Dom poinformował, że nie widzi możliwości spełnienia tego postulatu, ale będzie podejmować inne działania w celu izolacji Rosji.

Projekt rezolucji zgłoszony w Kongresie wzywa prezydenta Bidena do podjęcia kroków w celu zawieszenia lub odebrania Rosji praw w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Korespondent Polskiego Radia w Białym Domu zapytał rzecznik prezydenta USA, czy Joe Biden popiera te starania i czy uważa ten cel za osiągalny.

Karine Jean-Pierre, rzecznik prasowy Białego Domu, stwierdziła, że działania Rosji na Ukrainie są pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych.

“Uważamy za oburzające, że stały członek Rady Bezpieczeństwa narusza Kartę ONZ i prowadzi brutalną wojnę na Ukrainie” – stwierdziła.

Przyznała, że wyrzucić Rosji z Rady Bezpieczeństwa się nie da.

“Gdyby istniała procedura zawieszenia Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, podjęlibyśmy ją natychmiast. Niestety, nie spodziewamy się, aby zasady ONZ się zmieniły” – tłumaczyła.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here