Biały Dom o wizycie Ben-Gwira na Wzgórzu Świątynnym

Reklama - Advertisement

Biały Dom oświadczył, że jednostronne próby zmiany statusu świętych miejsc w Jerozolimie są niedopuszczalne. W ten sposób amerykańskie władze zareagowały na wizytę izraelskiego minister bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gewir na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.

Na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie znajduje się m.in. meczet Al-Aksa, czyli jedna z najważniejszych świątyń muzułmańskich. Właśnie tam, w towarzystwie ochraniarzy udał się Ben-Gewir, co wywołało ostrą krytykę władz Autonomii Palestyńskiej.

Wizytę pośrednio skrytykował też Waszyngton: “Stany Zjednoczone zdecydowanie opowiadają się za zachowaniem status quo w odniesieniu do świętych miejsc w Jerozolimie. Wszelkie jednostronne działania, które zagrażają status quo są nie do przyjęcia” – oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

Ambasada USA w Jerozolimie poinformowała, że ambasador Thomas Nides w rozmowach z rządem Izraela bardzo jasno wypowiedział się w kwestii zachowania status quo w świętych miejscach Jerozolimy.

W ubiegłym miesiącu sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że administracja Joe Bidena będzie stanowczo sprzeciwiać się wszelkim aktom, które podważają perspektywy rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here