Biały Dom wzywa Kongres do uchwalenia funduszy na wsparcie Ukrainy

American and Ukrainian flags fly against the blue sky and part of the building. Patriotism.
Reklama - Advertisement

Biały Dom wezwał Kongres do szybkiego uchwalenia dodatkowych środków na pomoc Ukrainie. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirbny powiedział dziennikarzom, że z powodu kończących się funduszy Stany Zjednoczone już musiały ograniczyć zakres wsparcia dla Kijowa.

Prezydent Joe Biden skierował do Kongresu wniosek o przyznanie 106 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy, Izraela, Tajwanu oraz wzmocnienie ochrony granic USA. Ponad połowa tych środków przeznaczona byłaby na wsparcie militarne, ekonomiczne i humanitarne dla Ukrainy.

Wniosek Bidena utknął jednak w parlamencie.

“Już teraz musimy podejmować trudne decyzje dotyczące pakietów pomocy w zakresie bezpieczeństwa, które dostarczamy Ukrainie, ponieważ zbliżamy się do wyczerpania funduszy” – powiedział Kirby.

John Kirby dodał, że wsparcie Ukrainy jest kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu powiedział, że prezydent Biden sprzeciwia się propozycjom oddzielenia pomocy wojskowej dla Ukrainy od pomocy dla Izraela.

Według komentatorów, gdyby doszło do rozdzielenia obu wniosków, przeforsowanie dodatkowych funduszy dla Ukrainy byłoby trudniejsze.

W ubiegłym tygodniu, odpowiadając na pytanie Polskiego Radia John Kirby powiedział, że 96% wszystkich funduszy przyznanych wcześniej przez Kongres na wsparcie Ukrainy zostało już wykorzystanych i że Pentagonowi pozostało już tylko 1 miliard 100 milionów dolarów na dostawy uzbrojenia.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here