Szczyt Joe Biden – Xi Jinping

Reklama - Advertisement

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping zgodzili się przywrócić komunikację między siłami zbrojnymi obu krajów. Przywódcy obu krajów spotkali się w Kalifornii przy okazji szczytu przywódców Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku.

Chiny zerwały wojskowe kontakty ze Stanami Zjednoczonymi po wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie w połowie 2022 roku. Te kontakty zostaną teraz przywrócone.

“Wznawiamy bezpośrednie kontakty między wojskami, które – jak wiecie – zostały zerwane, co zwiększało ryzyko wypadków i nieporozumień” – powiedział Joe Biden po trwających cztery godziny rozmowach z Xi Jinpingiem w posiadłości Filoli pod San Francisco.

Przywódcy USA i Chin zgodzili się także na przywrócenie bezpośrednich kontaktów.

“W nadchodzących miesiącach będziemy prowadzić dyplomację na wysokim szczeblu z Chińską Republiką Ludową w obu kierunkach, aby utrzymać otwarte linie komunikacji, w tym między prezydentem Xi a mną” – mówił prezydent USA.

Joe Biden zapowiedział także współpracę USA z Chinami w sprawie zapobiegania przemytu fentanylu i składników do produkcji tego narkotyku oraz w sprawie sztucznej inteligencji. Według przedstawicieli amerykańskiej administracji najtrudniejszym punktem rozmów była kwestia Tajwanu.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: White House/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here