A montage illustrating the increasing gas and fuel prices worldwide.
Reklama - Advertisement

Amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm powiedziała, że prezydent Joe Biden rozważa użycie ustawy o produkcji obronnej w celu obniżenia cen paliw. Cena benzyny w Stanach Zjednoczonych wynosi około 5 dolarów za galon, czyli 6 złotych za litr.

W wywiadzie dla telewizji CNN Jennifer Granholm powiedziała, że w tej chwili występuje duża nierównowaga pomiędzy popytem na paliwo, a jego podażą. 

“Mamy globalny problem z potencjałem przerobowym rafinerii, wiele z nich zamknięto w czasach pandemii covid. W samych Stanach Zjednoczonych straciliśmy w ten sposób milion baryłek, co oczywiście zwiększa presję na wzrost cen” – mówiła Jennifer Granholm.

Sekretarz energii USA dodała, że Joe Biden gotów jest użyć wszelkich środków, by zwiększyć podaż paliw, w tym ustawy o produkcji obronnej. Granholm podkreśliła, że wysokie ceny paliw są zjawiskiem globalnym i że przyczynia się do tego wojna na Ukrainie. 

“Musimy zastąpić baryłki ropy, które eksportowała Rosja, a które teraz nie są dostępne z powodu wojny” – mówiła Jennifer Granholm. 

Jennifer Granholm poinformowała, że poza zwiększeniem produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych Prezydent Biden rozważa zawieszenie podatków na paliwa oraz bezpośrednie wsparcie finansowe konsumentów. 

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here