Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowym Jorku – wideo relacja

Już po raz trzeci Polonia w Nowym Jorku przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.” W biegu udział wzięło ponad 250 osób, dzieci i młodzież. Organizatorami wydarzenia byli Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce oraz grupa Polska Running Team.

Z Polski na wydarzenie przylecieli dyrektor Wojskowego Biura Historycznego prof. Sławomir Cenckiewicz a także mec. Anna Szeląg oraz prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

Każdy z uczestników otrzymał koszulkę z podobizną „Żołnierza Wyklętego” oraz pamiątkowy medal. Dystans 1963 metrów, czyli symbolu roku, w którym zginął Józef Franczak ps. Lalek – ostatni Żołnierz Wyklęty, najszybciej pokonał Brian Koralewski – zajęło mu to 7 minut i 10 sekund. Trzy sekundy za nim do mety dobiegł Artur Tyszuk z Polska Running Team.

Głównym sponsorem biegu była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

Bieg zorganizowano w Forest Park, Queens, NY. Oto relacja wideo:

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.