Bruksela – Polska i USA rozmawiają o Fort Trump

Bruksela – Polska i USA rozmawiają o Fort Trump
Photo Credit To MON Twitter

Ewentualna budowa w Polsce stałej bazy amerykańskiej była głównym tematem rozmowy ministrów obrony Polski i Stanów Zjednoczonych. Mariusz Błaszczak i James Mattis spotkali się w Brukseli przy okazji zakończonego właśnie posiedzenia szefów resortów obrony krajów NATO.

Dwa tygodnie temu w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda oficjalnie zaproponował amerykańskiemu prezydentowi budowę bazy w Polsce. Wcześniej amerykański Kongres zlecił Pentagonowi analizę takiego pomysłu. Dokument ma być gotowy na wiosnę, co oznacza, że wcześniej nie zapadną w tej sprawie żadne decyzje.

Polski minister obrony Mariusz Błaszczak relacjonował dziennikarzom, że prace nad pomysłem nazwanym przez polską stronę Fort Trump są prowadzone. “Sekretarz Mattis powiedział mi, że Pentagon bardzo intensywnie pracuje nad ofertą, złożoną przez stronę polską, dotyczącą stałych baz w Polsce. To jest kolejna już nasza rozmowa, kolejne moje spotkanie z sekretarzem Mattisem. Mamy już zaplanowaną kolejną wizytę w Waszyngtonie.”

Pomysł wywołuje sprzeciw części wojskowych, dyplomatów NATO oraz ekspertów. Uważają oni, że mogłoby to pogorszyć stosunki z Rosją i byłoby ominięciem sojuszniczej jedności NATO. Minister Mariusz Błaszczak twierdzi, że o sprawie nie rozmawiano w czasie zakończonego właśnie posiedzenia ministrów w Brukseli.

(IAR)

About The Author

Related posts