Co wiemy o bezwizowym wjeździe Polaków do USA?

Co wiemy o bezwizowym wjeździe Polaków do USA?
Reklama:

Dzisiaj Prezydent Donald Trump ogłosił nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego.

“Przyznamy pełne zniesienie wiz dla Polski, to oznacza, że Polacy będą mogli z łatwością podróżować w obie strony,” powiedział Prezydent Donald Trump, choć nie zaznaczył kiedy dokładnie zniesienie wiz wejdzie w życie. Powiedział jednak o tym jako o fakcie dokonanym. “Próbowano to zrobić od dziesięcioleci. Ja zrobiłem to w hołdzie dla Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych i Polsce.” 

Decyzja nie oznacza natychmiastowego zniesienia wiz, ale rozpoczęcie procedury, która do tego ma doprowadzić. Teraz Departament Spraw Wewnętrznych dokona analizy, a ostateczną zgodę ma wydać Kongres. Amerykańscy dyplomaci szacują, że Polacy bez wiz będą mogli podróżować do USA najwcześniej na początku przyszłego roku.

WAŻNE: dopóki nie zostanie podana data, od której obowiązuje ruch bezwizowy, każdy musi mieć ważną wizę przy wyjeździe do USA. 

Ambasada USA w Warszawie, na swojej stronie internetowej opublikowała najczęściej zadawane pytania, dla uczestników ruchu bezwizowego. Można je znaleźć na stronie: https://pl.usembassy.gov/pl/vwp-faq-pl/

My prezentujemy kilka wybranych, które najczęściej pojawiały się dzisiaj w pytaniach kierowanych do naszej redakcji:

P: Czy obywatele Polski będą musieli gdzieś się zarejestrować, aby podróżować bez wizy?

O: Aby podróżować bez wizy, obywatele Polski będą musieli wystąpić o autoryzację za pośrednictwem internetowego systemu ESTA. Dzięki ESTA można bardziej efektywnie i skutecznie przeprowadzić wstępną kontrolę podróżnych. Obywatele Polski będą mogli ubiegać się o autoryzację ESTA na krótko przed terminem, od którego ruch bezwizowy będzie dostępny. Autoryzacja ESTA jest wymagana od podróżnych ze wszystkich 38 krajów należących do Programu Ruchu Bezwizowego.

 P: Jak Polacy będą podróżować do Stanów Zjednoczonych po włączeniu Polski do Programu Ruchu Bezwizowego?

O: W przypadku krótkich turystycznych i biznesowych wyjazdów na 90 dni lub krócej, obywatele Polski, którzy uzyskali autoryzację w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization, ESTA) nie będą potrzebować wizy. Wiza będzie nadal wymagana dla innych rodzajów wyjazdów, w tym pobytów dłuższych niż 90 dni lub z zamiarem podjęcia pracy czy nauki w Stanach Zjednoczonych. Obywatele Polski podróżujący do USA bez wizy będą musieli mieć paszport z chipem do odczytu komputerowego.

P: Ile kosztuje ESTA?

O: Obecnie ESTA kosztuje 14 dolarów, czyli znacznie mniej niż opłata w wysokości 160 dolarów, która jest wymagana od osób ubiegających się o wizę turystyczną/biznesową.

P: Mam wizę i jest ona nadal ważna. Jak mogę podróżować do USA?

O: Każdy podróżny, który ma ważną wizę będzie nadal mógł z niej korzystać, nawet kiedy ruch bezwizowy będzie możliwy. Osoba posiadająca ważną wizę nie musi ubiegać się o autoryzację ESTA.

P: Otrzymałem wcześniej odmowę wizy lub miałem problemy przy wjeździe do USA. Czy mogę podróżować do USA bez wizy?

O: Z reguły autoryzacji w systemie ESTA nie otrzyma i nie będzie mogła podróżować bez wizy osoba, która uprzednio otrzymała odmowę wizy lub w przeszłości miała problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA. Każda osoba, która otrzymała odmowę rejestracji ESTA może ubiegać się o wizę amerykańską w ambasadzie/konsulacie USA.

Pełne informacje o Programie Ruchu Bezwizowego (w tym ESTA) znajdują się na stronie internetowej Urzędu Celnego i Ochrony Granic USA dotyczącej ESTA https://esta.cbp.dhs.gov i stronie Departamentu Stanu http://travel.state.gov, a dodatkowe informacje będą wkrótce dostępne na stronie Ambasady USA https://pl.usembassy.gov.

Źródło: Ambasada USA w Polsce/IAR/RadioRAMPA

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts