Curtis Sliwa, republikański kandydat na burmistrza miasta Nowy Jork, gościem Radio RAMPA

Reklama - Advertisement

Gościem Radio RAMPA był Curtis Sliwa, republikański kandydat na stanowisko burmistrza miasta Nowy Jork. Curtis Sliwa ma polskie korzenie – jego matka z pochodzenia jest Włoszką, a ojciec Polakiem. Curtis wychowywał się na Brooklynie, w katolickiej rodzinie. Pod koniec lat 70., założył Guardian Angels – czyli organizację zrzeszającą wolonatriuszy – cywilów – którzy do dziś patrolują metro i ulice, aby wspierać wysiłki policji w celu utrzymania bezpieczeństwa w mieście Nowy Jork. Od wielu lat, Curtis jest również głosem radio WABC New York. 

Oto podsumowanie najważniejszych kwestii poruszanych w wywiadzie (wywiad z języku angielskim):

Curtis Sliwa otwarcie mówi o swoich polskich korzeniach. W 2009 roku, pełnił funkcję Głównego Marszałka Parady Pułaskiego. Jak przyznał w rozmowie z Moniką Adamski, redaktor naczelną Radia RAMPA, białe koszule i czerwone berety, czyli strój Guardian Angels, jest inspirowany biało-czerwonymi kolorami Polski. Sliwa deklaruje również w wywiadzie, że jeżeli zostanie burmistrzem, historia o polskich bohaterach, którzy odegrali kluczową rolę w historii Ameryki, będzie uczona w szkołach. Przyznaje również, że jest świadomy, iż polsko-amerykański głos jest ignorowany w mieście Nowy Jork. Deklaruje, że to się zmieni kiedy on zostanie burmistrzem. Deklaruje również, że osobiście przypilnuje wówczas, aby zgłaszane przez Polonię w Nowym Jorku sprawy, jak np. dewastacja pomnika Ks. Jerzego Popiełuszki, nie były ignorowane przez władze miasta. Curtis opowiada o historii swojej rodziny oraz swojej jedynej podróży do Polski. 

W wywiadzie, Curtis przedstawia kulisy swojej decyzji co do startu w wyborach na burmistrza. Mówi, że kluczowym momentem był czerwiec 2020 roku, kiedy to wandale doprowadzili do zniszczeń i rabieży, w trakcie protestów po śmierci Georga Floyda. Opowiada o swoim zaangażowaniu w walce z przestępcami w ramach Guardian Angels. Przyznaje, że w Nowym Jorku jest przyzwolenie od władz na “prześladowanie” policji, a stąd, rośnie przestępczość. Jednym z najważniejszych postulatów Curtisa Sliwy, jest przywrócenie odebranych NYPD funduszy, czyli akcja REFUND THE POLICE. W wywiadzie, Curtis mówi również, że nowojorska policja jest wciąż najlepszą na świecie, potrzebuje jednak zmiany w kierownictwie. Curtis nie zgadza się z tym, że NYPD potrzebuje reformy, czy, że rekruci potrzebują więcej treningu. 

Kolejnym postulatem Curtisa jest pomoc dla małych biznesów. Sliwa jest za udzieleniem pomocy, tym którzy chcą założyć własny biznes. Chce on uprościć formalności, zlikwidować niektóre opłaty czy regulacje. Uważa, że proces kapitalizmu powinien działać, bez ingerencji rządu. Curtis jest za jak najmniejszą ingerencją rządu w życie mieszkańców. Jego plan zakłada również wprowadzenie podatku od nieruchomości dla takich instytucji jak Madison Square Garden czy Columbia University, bo jak mówi, one nie płacą podatku od nieruchomości, a zarabiają miliardy na tym, że są w Nowym Jorku. Jak podkreśla Curtis, podatek taki muszą płacić np. właściciele domów na Greenpoincie. Dlaczego więc nie te najbogatsze instytucje? Curtis dodaje, że pieniądze te przeznaczyć można, właśnie na NYPD.

Curtis mówi również o systemie edukacji – uważa, że powinien być większy dostęp do tzw. Gifted and Talented Programs czy wyspecjalizowanych szkół średnich. Nie chce aby je wyeliminować, a jedynie, zwiększyć ich liczbę, czy zwiększych liczbę dostępnych w nich miejsc, tak aby więcej uczniów mogło się do nich zakwalifikować. 

Curtis Śliwa mówi również o “cancel culture”, krytykując tych, którzy chcą usuwać w niepamięć niewygodne momenty z historii. Curtis uważa, że uczniowie w szkołach powinni uczyć się pełnej historii, aby później, mogli sami ją ocenić i zadecydować. Curtis pyta retorycznie: kto ma decydować o tym, jakie są granice wolności słowa? Kto decyduje o tym, że dane słowo jest słowem prawdy/nienawiści/dobra?

Curtis w prawyborach będzie musiał pokonać swojego przeciwnika, innego kandydata Republikanów, Fernando Mateo. Pytany o to jak go pokona, powiedział tylko, że sondaże pokazują, że jeżeli wybory odbyłyby się teraz, w wyborach głównych, o stanowisko burmistrza walczyliby Curtis Sliwa, i Demokrata Andrew Yang. Jak przyznaje Curtis, to byłaby ciekawa walka. Curtis pewny jest jednak swoich sił, uważa się za pełnego Nowojorczyka, mówiąc o sobie “I am New York.” Dodaje też, że w listopadowych wyborach będzie startował również jako Niezależny /Independent/, oraz zwolennik ochrony praw zwierząt – jest za zlikwidowaniem schronisk dla zwierząt, w których zwierzęta są zabijane. Jak mówi, wraz z żoną, zaadoptowali i opiekują się we własnym domu 15. kotami, ponieważ w przeciwnym wypadku, zwierzęta te zostałyby zabite. 

Na koniec, Curtis Sliwa deklaruje, że jeżeli chodzi o obostrzenia związane z COVID, choć sam przyjmuje szczepionkę, jest absolutnym przeciwnikiem tzw. “paszportów szczepionkowych.” Mówi, że godzą one w wolność człowieka. 


Przypominamy! #POLISHAMERICANVOTE

PAMIĘTAJ – aby zagłosować, musisz dokonać rejestracji! WAŻNE DATY: czas na rejestrację do wzięcia udziału w prawyborach jest do 28 maja. Rejestracja jest możliwa drogą internetową i zajmie 5 minut! Aby się zarejestrować kliknij tutaj: MyDMV Motor Voter (ny.gov)

Aby głosować:

  • musisz być obywatelem USA
  • musisz mieć do końca 2021 roku ukończone 18 lat
  • musisz mieszkać w stanie Nowy Jork przynajmniej 30 dni
  • nie możesz starać się głosować w innym regionie USA
  • nie możesz być w więzieniu lub na zwolneniu warunkowym 

Prawybory odbędą się 22 czerwca. Właściwe wybory 2 listopada. Więcej informacji Home | NYC Board of Elections (vote.nyc)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here