Czarna Madonna z Boontońskiego Wzgórza – nowy mural został odsłonięty

Reklama - Advertisement

18 listopada 2023 roku, w parafii pw. Św. Cyryla i Metodego w Boonton, NJ, odbył się Bal Andrzejkowy, podczas którego nastąpiło oficjalne otwarcie muralu Matki Boskiej Częstochowskiej. Czarna Madonna została wykonana na murach wieży kościelnej w Boonton przez artystę Rafała Pisarczyka, znanego nowojorskiej Polonii z wykonania muralu Powstania Warszawskiego na Greenpoincie oraz muralu Witolda Pileckiego na Brooklynie.

Ks. Łukasz Iwańczuk – administrator polskiej parafii w Boonton, powiedział, że kościół i parafia w Boonton przechodzą od roku gruntowną renowację. Parafia liczy nie całe 100 polskich rodzin, ale mimo tak nielicznej społeczności, podjęto trud odnowy kościoła.

Ks. Łukasz Iwańczuk podkreślił, że parafia szuka różnych źródeł finansowania, czego wyrazem jest również zabawa andrzejkowa, i że szukają kogoś pod wynajem budynku szkolnego od lipca przyszłego roku.

Rafał Pisarczyk – twórca muralu Matki Boskiej Częstochowskiej – zwrócił uwagę na to, że podobnie jak w Polsce – gdzie Czarna Madonna jest zlokalizowana na Jasnej Górze – tak i tu w Boonton, kościół stoi na wzgórzu, a więc Czarna Madonna spogląda na nas z góry, z Boontońskiego Wzgórza.

Aby cieszyć się ukończonym dziełem na wieży kościoła, a także pozyskać nowe fundusze na zabawie andrzejkowej zgromadzili się licznie parafianie, a także ich rodziny i przyjaciele spoza parafii. DJ Jarek i DJ Michał zapewnili świetną muzykę do tańca, a kobiety z parafii przygotowały pyszne swojskie potrawy.

Posłuchajcie, jak te wszystkie zmiany zachodzące w parafii oceniają uczestnicy Balu Andrzejkowego.

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here