Czy “Dom” Tadeusza Kościuszki w Filadelfii zostanie zamknięty?

Zdjęcie: National Park Service
Reklama - Advertisement

Muzeum Tadeusza Kościuszki w Filadelfii, czyli dom położony przy 3rd Street oraz Pine Street, w dzielnicy Society Hill, zwykle otwarty jest dla zwiedzających w okresie wiosennym i letnim. Na stronie internetowej muzeum czytamy, że w tym roku otworzy ono swoje drzwi 1 kwietnia – nie jest to jednak wcale potwierdzone. (Zdjęcie powyżej: National Park Service)

Jak przekazali nam pracownicy Independence National Historic Park w Filadelfi, wiele zależy od decyzji budżetowej jaka podjąć ma Kongres Amerykański. Termin ostateczny to koniec kwietnia, choć pracownicy mają nadzieję, że decyzja podjęta zostanie szybciej – na czas daty otwarcia muzeum.

Wszystko to z powodu decyzji prezydenta Donalda Trumpa o obcięciu wydatków w niektórych sektorach, w tym m.in. zamrożenie wydatków na zatrudnienia na poziomie federalnym. Zmiany już odczuwają pracownicy parków narodowych, a do nich należy właśnie Dom Tadeusza Kościuszki. Oficjalnie, nazwany jest on najmiejszym parkiem narodowym w USA – mierzy zaledwie 0.02 akra.

Zamknięcie nie dotyczy jednak tylko Domu Kościuszki. Jak potwierdzili nam pracownicy Independence National Historic Park, decyzja prezydenta doprowadziła w tej chwili do zamknięcia również Declaration House, czyli miejsce gdzie Thomas Jefferson napisał Deklarację Niedpodległości oraz wystawy w domu Benjamina Franklina. Otwarte są jednak np. Dzwon Wolności, jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych pierwszej stolicy USA.

Już w tej chwili nowojorska Fundacja Kościuszkowska zorganizowała elektroniczną petycję przeciwko zamknięciu Domu Kościuszki.

Rok 2017 uznany został przez UNESCO rokiem Tadeusza Kościuszki. Dom w Filadelfii służyl polskiemu bohaterowi walki o niepodległość USA od 1797 roku – wtedy to powrócił do USA po walkach w Polsce, przeciwko Rosji. To tutaj leczył rany nabyte podczas walk, to tutaj również spotykał się m.in. z Thomasem Jeffersonem.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here