Czy hotel Holiday Inn na Maspeth stanie się przytułkiem dla bezdomnych? Mieszkańcy protestują.

Reklama - Advertisement

W środę, 3 sierpnia, nowojorski Departament ds. Bezdomnych, przedstawił projekt stworzenia przytułku dla bezdomnych, w hotelu Holiday Inn Express na Maspeth (59-40 55 Road, Maspeth).

Z planu przedstawionego Radio RAMPA przez rzecznika departamentu, Lauren Gray, wynika, że miasto planuje umieścić w hotelu 110 rodzin tzw. dorosłych, czyli około 220 osób powyżej 18 roku życia. Prezentacja projektu, na celu miała zawiadomienie mieszkańców oraz wysłuchanie ich opinii. Miasto ma obowiązek poinformować sąsiadującą z hotelem społeczność o swoim planie, przynajmniej na 60 dni przed otwarciem przytułku. Jak zaznaczyła Gray, administracja miasta zgodziła się wysłuchać propozycji na to gdzie, jeżeli nie w hotelu Holiday Inn, mógłby powstać taki ośrodek dla osób bezdomnych.

W spotkaniu udział wzięła również Elizabeth Crowley, członkini rady miasta odpowiedzialna za dzielnicę Maspeth. Jak powiedziała, “jestem głęboko przeciwna propozycji burmistrza, która zakłada stworzenie z hotelu Maspeth Holiday przytułku dla bezdomnych.” Jak dodała Crowley, mieszkańcy Maspeth już dotknięci są dwoma istniejącymi przytułkami, znajdującymi się przy Queens Blvd. Podkreśliła, że statystyki pokazują, że miasto pozytywnie radzi sobie z problemem bezdomności, a mimo to, wciąż otwiera nowe placówki, właśnie w dzielnicy Queens.

Wydaje się jednak, że otworzenie przytułku jest bardzo prawdopodobne. Jak w rozmowie z Radio RAMPA zaznaczyła przedstawicielka miasta, problem bezdomności, to problem dotyczący całego miasta. Wśród osób w tej chwili przebywających w przytułkach, około 250 osób podało swój ostatni adres zamieszkania, właśnie w obrębie dystryktu 5 na Queensie, który to obejmuje dzielnicę Maspeth. To właśnie oni mieli by zostać nowymi lokatorami hotelu.

Jak dodaje Gray, hotel Holiday Inn znajduje się na granicy strefy uprzemysłowionej Maspeth, a w dystrykcie 5 nie ma ani jednego przytułku. Jeżeli ośrodek powstanie, będzie on strzeżone przez całodobową ochronę, która współpracować będzie z lokalnym posterunkiem policji 104.

Pomysł nie podoba się lokalnej społeczności, która już zarządziła spotkanie osób będących przeciwko propozycji miasta. Będzie ono miało miejsce w czwartek, 11 sierpnia, w szkole średniej Martin Luther przy Maspeth Ave. o godz. 7:30 p.m.

Podczas spotkania na pewno obecna będzie grupa Polaków, którzy licznie zamieszkują dzielnicę Maspeth. Wśród nich Pani Patrycja Makles-Chuchro, mieszkanka dzielnicy, matka. Jak powiedziała, rozumie, że bezdomnym należy się pomoc, jednak, nie będzie to dobre rozwiązanie dla mieszkańców, głównie rodzin z dziećmi. “Uważam, że ten hotel to nie jest odpowiednie miejsce dla bezdomnych. Maspeth jest bardzo dobrą dzielnicą w tej chwili – spokojną. Nie oszukujmy się, jak powstanie tu shelter, okolica się zmieni… crime pójdzie do góry.” Pani Patrycja dodaje, że pojawienie się bezdomnych będzie miało negatywny wpływ również na jedyny park w dzielnicy, który zapełni się osobami mieszkającymi w przytułku.

Na razie nie wiadomo czy wszystkie pokoje hotelu będą przeznaczone pod przytułek, czy bezdomni będą musieli za pokoje płacić. O samym projekcie wydają się nie wiedzieć jeszcze nawet pracownicy hotelu. Kiedy w czwartek zadzwoniliśmy aby zapytać ich o przyszłość miejsca, byli nieświadomi, że ich miejsce pracy może wkrótce całkowicie ulec zmianie. Posłuchaj:

O komentarz zapytalismy również grupę IHG InterContinental Hotels Group, która jest właścicielem hoteli Holiday Inn. W momencie publikacji tego materiału, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Praktyka użycia hotelu jako schroniska dla bezdomnych nie jest nowością w Nowym Jorku, jednak po tragicznym morderstwie, które miejsce miało w lutym na Staten Island (szczegóły: http://radiorampa.com/policja-poszukuje-23-latka-ktory-zamordowal-kobiete-i-dwojke-jej-dzieci-na-staten-island/), właśnie w hotelu służącym jako schronisko, praktyka ta miała zostać zaniechana. O przyszłości planu dowiemy się już niedługo.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here