Demokracja w Polsce nie jest zagrożona – sekretarz stanu Jan Dziedziczak odwiedził Nowy Jork

Reklama - Advertisement

Z wizytą w Nowym Jorku przebywa pierwszy zastępca Ministra Spraw Zagranicznych, sekretarz stanu, Jan Dziedziczak. Pan sekretarz wziął udział w kilku spotkaniach, m.in. z liderami Polonii w Konsulacie RP w Nowym Jorku, z zarządem Instytutu Piłsudskiego, Centrali Polskich Szkół Dokształcających oraz Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Pan sekretarz odwiedził również studio Radio RAMPA.

W słowach, które skierował do przedstawicieli Polonii nowojorskiej oraz polonijnych mediów, zapewniał, że Polonia na świecie jest ważnym partnerem Polski. Partnerstwo wymaga jednak współpracy z obu stron. W związku z tym, w imeniu Polski, skierował do Polonii dwie prośby.

Po pierwsze, Polonia ma być ambasadorem Polski i bronić jej dobrego imienia, a tym samym prostować kłamstwa dotyczące Polski, szczególnie jeżeli dotyczą one okresu drugiej wojny światowej.

“Demokracja w Polsce ma sie dobrze, jesteście państwo w konsulacie demokratycznego kraju,” podkreślił sekretarz, nawiązując do obecnej sytuacji oraz budowania naszego wizerunku na świecie. Sekretarz dodał, że jeżeli ktoś nie zgadza się z większością rządzącą w Polsce, ma do tego prawo i ma prawo to przyznać, ponieważ, na tym polega właśnie demokracja – różnimy się w naszych poglądach politycznych oraz w naszym systemie wartości. Jednak, jak dodał, osoby nie zgadzające się z większością rządzącą, “w imię odpowiedzialności za Polskę,” powinny mówić, że “Polska ma się dobrze, mimo, że nie rządzą w niej ludzie, z którymi się zgadzam.” Pochopne stwierdzanie, że demokracja w Polsce jest zagrożona, może w rezultacie zaszkodzić Polsce, w momencie kiedy zagrożenie dla naszej demokracji będzie realne.

Drugim ważnym zadaniem ma być lobbying na rzecz Polski. Sekretarz podkreślił, że Polonia amerykańska odnosi bardzo duże sukcesy w tej sferze. Zachęcał do aktywnego zdobywania przyjaciół Polski wśród Amerykanów. Podał przykład Kubańczyków żyjących w USA – pomimo dużo mniejszej od Polonii liczebności, zdołali oni już dużo wywalczyć dla swojego kraju.

Pan sekretarz podkreślił również jak ważne jest szkolnictwo polonijne, które przede wszystkim powinno skupiać się na nauce języka polskiego. Podczas wizyty w Radio RAMPA, zapewnił o sympatii jaką darzy media polonijne, oraz obiecał dłuższe spotkanie podczas następnej swojej wizyty.

Pełne nagranie w linku powyżej.

2-1-16 Jan Dziedziczak - 6S4A2559
Na zdjęciu: Pan Sekretarz Jan Dziedziczak oraz właściciele Radio RAMPA Monika i Artur Adamscy.

Pan Jan Dziedziczak w przeszłości pracował jako poseł, członek komisji ds. łączności z Polakami za granicą. Obecnie jako sekretarz stanu, odpowiedzialny jest za kontakty z Polonią, sprawy konsularne oraz dyplomację publiczną, czyli wizerunek naszego kraju za granicą.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here