Departament Transportu miasta Nowy Jork apeluje o bezpieczną jazdę na drogach

Monika Adamski, redaktor naczelna Radio RAMPA i Ydanis Rodriguez, komisarz NYC DOT
Reklama - Advertisement

Departament Transportu miasta Nowy Jork apeluje o bezpieczną jazdę na drogach! Apel dotyczy przede wszystkim kierowców samochodów, ale również, osób korzystających z rowerów elektrycznych i “mopedów”. 

 

Swój apel przedstawił podczas spotkania z mediami lokalnymi i etnicznymi, komisarz Departamentu Transportu Miasta Nowy Jork Ydanis Rodriguez. Departament podkreślał wagę kampanii marketingowej pod nazwą SAFER STREETS FOR NYC. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na fakt, że zbyt szybka jazda rujnuje życie. Jak przekazały władze, dzięki programowi VISION ZERO, który wprowadza ograniczenia prędkości jazdy w mieście do 25 mil na godzinę, udało się ocalić wiele ludzkich istnień.

 

Komisarz NYC DOT Ydanis Rodriguez

Program Vision Zero został wprowadzony w 2014 roku, w związku z tym obchodzi swoją dziesiątą rocznicę. W ciągu dekady, jak podaje miasto, stworzono ponad 300 mill chronionych linii rowerowych, a także, znacząco zmniejszyła się liczba wypadków spowodowanych zbyt wysoką prędkością jazdy. Zgodnie z Vision Zero: w mieście Nowy Jork istnieje 750 stref przy-szkolnych, w których zainstalowane zostały kamery – kamery te wykonują zdjęcia tablic rejestracyjnych pojazdów, które poruszają się z prędkością 10 mil powyżej dozwolonej prędkości – mandat w takim wypadku wynosi $50. Dodatkowo, jak podaje DOT, większość pojazdów, nie otrzymuje więcej niż dwa mandaty. DOT podaje również, że zanotowano 70% mniej przypadków jazdy powyżej dozwolonej prędkości, w strefach z kamerami. DOT podaje też, że w związku z użyciem tych kamer, o 14% spadła liczba zranień w wypadkach drogowych. 

Podczas konferencji prasowej, głos zabrała Lizi Rahman, której 22-letni syn zginął na Queens Blvd. w 2008 roku. Kobieta od śmierci syna zaangażowała się w akcję, która przyczyniła się do stworzenia linii rowerowych przy Queens Blvd., aby – jak powiedziała – oszczędzić innym matkom, tragedii utraty syna. Rahman dodała też, że dzięki działaniom DOT w ostatnich latach, Queens Blvd. udało się przekształcić z “bulwaru śmierci” w “bulwar nadziei.” 

Lizi Rahman, której 22-letni syn zginął na Queens Blvd. w 2008 roku.

Radio RAMPA zapytało również o szczegóły wprowadzenia w życie tzw. Sammy’s Law, zgodnie z którym prędkość w mieście będzie mogła zostać obniżona do 20, a w niektórych przypadkach, nawet do 15 mil na godzinę. Prawo to podpisała niedawno gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul. Jak odpowiedział, Komisarz Rodriguez, prawo zacznie obowiązywać w mieście Nowy Jork dopiero kiedy zostanie zatwierdzone przez radę miasta. 

Monika Adamski, redaktor naczelna Radio RAMPA i Ydanis Rodriguez, komisarz NYC DOT

Oprócz prędkości z jaką poruszają się pojazdy, Departament Transportu chce również zwrócić uwagę na rowery elektryczne i mopedy. Miasto przypomina, że aby poruszać się rowerem elektrycznym, NIE konieczne jest prawo jazdy, tablica rejestracyjna czy numer VIN pojazdu. Rowerami elektrycznymi można poruszać się po ścieżkach rowerowych i jezdni. Natomiast, mopedy, to pojazdy, które muszą mieć numer VIN oraz tablice rejestracyjne, a także, żeby poruszać się mopedem, należy mieć prawo jazdy. Mopedy mogą jeździć tylko po jezdni. Miasto chce również uczulić osoby używające rowerów elektrycznych czy mopedów, aby nie jeździć po chodnikach, nosić kask i uważać na pojazdy. 

Więcej informacji o akacjach DOT, można znaleźć na stronie: NYC.GOV/DOT

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here