Donald Trump zrywa porozumienie z Iranem

Reklama - Advertisement

Prezydent Donald Trump ogłosił we wtorek, że Stany Zjednoczone wycofują się z umowy z Iranem. Decyzja prezydenta USA spotkała się z roczarowaniem przywódców Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Donald Trump uzasadnił decyzję tym, że Iran jest największym sponsorem terrorystów, a także nie dotrzymuje swoich zapewnień co do rozwoju broni nuklearnej. 

Zgodnie z porozumieniem z Iranem, zawartym ze strony amerykańskiej przez prezydenta Baracka Obamę, w zamian za ograniczenie przez Iran rozwoju programu broni nuklearnej do działań pokojowych, państwa będące stroną umowy, nie będą narzucać sankcji na Iran. 

Niedługo po ogłoszeniu decyzji przez Donalda Trumpa, Prezydent Iranu Hassan Rouhani powiedział, że Stany Zjednoczone nie dotrzymały swoich zobowiązań, dodając, że porozumienie z Iranem nie było dwustronnym porozumieniem pomiędzy USA a Iranem, a międzynarodowym porozumieniem, popartym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Dodatkowo, Prezydent Rouhani zapowiedział, że będzie chciał pozostać w porozumieniu z innymi krajami w Europie, a także z Rosją i Chinami.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here