Dorota Andraka kandydatką na Marszałka Głównego Parady Pułaskiego

Dr Dorota Andraka jest kandydatką na Marszałka Głównego Parady Pułaskiego 2017 roku. Wybory na Marszałka miejsce będą miały 17 listopada 2016 roku, w czwartek, o godz. 6:30 P.M. w kościele św. Stanisława Kostki na Staten Island. Głosować może każdy, kto posiada status aktywnego członka Parady Pułaskiego (ma opłaconą składkę członkowską).

Dlaczego warto zagłosować na dr Andrakę? Dowiecie się oglądając materiał wideo (poniżej), w którym kandydatka opowiada o swoich planach związanych z Paradą Pułaskiego – o kwestii finansowej, o wskrzeszeniu polskości w dzieciach i młodzieży, o atrakcjach planowanych na Paradę, a także o tym, co oznacza dla niej sama nominacja na Marszałka Głównego.             Dr Dorota Andraka opowiedziała nam również o swoim wspomnieniu z jej pierwszej parady w Nowym Jorku. Czym dla niej jest marsz wzdłuż Piątej Alei? Dlaczego powinniśmy uczestniczyć w paradzie? 

Dr Dorota Andraka pełni funckję Prezes Centrali Polskich Szkόł Dokształcających w Ameryce – centrala zrzesza 75 szkół i ponad 10 tysięcy uczniów. Dr Andraka w roku 2008 powołana została przez Minister Edukacji Narodowej do grupy Ekspertów Rady Programowej, a 2 lata później do Rady Polonii Oświaty.  To dzięki niej została powołana Fundacja na rzecz wspierania szkolnictwa polonijnego w Polsce. Pani prezes była też  inicjatorką podyplomowych studiów o kierunku „Język polski jako obcy” dla 54 nauczycieli polonijnych, współorganizatorem Polish Regents Exam, obecnie LOTE, oraz Międzynarodowego Egzaminu Certyfikowanego z języka polskiego jako obcego, nad którym nadzór pełni Ministerstwo Edukacji Narodowej w Polsce. To właśnie z jej inicjatywy, 12 lipca 2016 roku, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadał CPSD uprawnienia do organizowania egzaminu z języka polskiego jako obcego poza granicami Polski.

Z jej inicjatywy młodzież wyjeżdża na obozy do Polski w ramach integracji z młodzieżą polską , uczestniczy w rekolekcjach w Amerykańskiej Częstochowie, spotkaniach ze sławnymi ludźmi, bierze udział w różnego rodzaju konkursach międzynarodowych np. literackich, plastycznych, fotograficznych itp. Dwa lata temu zainicjowała  Festiwal Szkół Polonijnych.

Za swoją pracę otrzymała wiele nagród, między innymi: nagrodę Kuratora Oświaty w Białymstoku, Ministra Edukacji Narodowej, ale najwyższe odznaczenie otrzymała na obczyźnie – w 2001 roku Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej w 2008 r. Senat Uniwersytetu Marii Curie –Skłodowskiej w Lublinie nadał jej w 2009 r. Medal Amicis Universitatis Marie Curie –Skłodowska, Ojcowie Paulini z Amerykańskiej Częstochowy przyznali Certificate of Appreciation w 2008 r. za pracę na rzecz młodzieży polonijnej, w 2008 otrzymała specjalne wyróżnienie CPSD w USA – Statuetkę im. Janiny Igielskiej, w 2010r. wyróżnienie Children’s Smile Fundation, w 2011r. wyróżnienie biskupa Shining Star. Od 24 lat bierze udział w paradzie, zaś w 2008 roku pełniła rolę Marszałka Parady Pułaskiego – dywizji na Greenpoincie.

Zapraszamy na wywiad z Panią Dr Dorota Andraką.

 


Materiał promocyjny, przygotowany na zlecenie przez RAMPA Media. RAMPA nie odpowiada za treść wypowiedzi gościa.

 

Artur Adamski
Właściciel, Prezes i współzałożyciel Radio RAMPA. Ukończył Rutgers Business School. Przez lata współpracował z firmami amerykańskimi, zajmując się planowaniem budżetu i zarządzaniem finansami. Odpowiedzialny za rozwój firmy, kwestie finansowe i marketingowe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here