dr inż Tadeusz Alberski – jeszcze w kwietniu przejedziemy po nowym moście Tadeusza Kościuszki!

Reklama - Advertisement

Gościem Radio RAMPA jest dr inż Tadeusz Alberski, który pracuje w stanowym Departamencie Transportu i koordynuje budowę nowego mostu Tadeusza Kościuszki.

Jeszcze w kwietniu, po zaledwie 18 miesiącach prac, będziemy mogli rozpocząć użytkowanie nowego mostu Tadeusza Kościuszki, który łączy dzielnice Brooklyn i Queens w Nowym Jorku. Jak wyglądać będzie przełączenie ruchu ze starego mostu na nowy? Co stanie się ze starym mostem – dementujemy plotki o tym, jakoby most miał zostać wysadzony w powietrze! Ponadto, jakie elementy podkreślać będą fakt, że patronem mostu jest Polak? Co zrobić może Polonia? Na koniec, czym dla Pana Tadeusza jest praca przy tym wyjątkowym projekcie?

Przypominamy, oryginalny most im. Tadeusza Kościuszki powstał w 1939 roku, a swoją obecną nazwę zyskał w roku 1940 – postarała się o to ówczesna Polonia amerykańska. Uroczystego nadania imienia dokonał wówczas burmistrz Fiorello La Guardia, w obecności 15 000 osób. W czasach trwającej II Wojny Światowej, był to symbol wolności narodu polskiego – podkreślano, że Polska wolność nie zaginie nigdy, nawet w obliczu niemieckiej okupacji.

Tablice, które wówczas umieszczone zostały na moście, odrestaurowane, służyć będą również nowemu. Remont mostu rozpoczął się w 2014 roku na wniosek gubernatora stanu Nowy Jork. Nowy most, zmniejszyć ma problem zakorkowania autostrady I-278 aż o 65%.

Zapraszamy!

Wywiad wyemitowany został w porannym Espresso Show w Radio RAMPA, 4 kwietnia 2017 roku.

 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here