Drugi impeachment prezydenta Donalda Trumpa

Advertisement

Amerykańska Izba Reprezentantów postawiła prezydentowi Donaldowi Trumpowi formalny zarzut podburzenia swoich zwolenników do buntu przeciwko państwu. Za rezolucją w tej sprawie głosowali Demokraci oraz dziesięcioro Republikanów.

Donald Trump jest pierwszym w historii prezydentem, którego dwukrotnie postawiono w stan oskarżenia w ramach procedury impeachmentu.

Kongresmeni, którzy głosowali za rezolucją, zarzucili prezydentowi, że sprzeniewierzył się konstytucji powtarzając twierdzenia o fałszerstwach wyborczych, wywierając presję na urzędników stanowych i podburzając tłum do szturmu na Kapitol.

“Musi odejść, bo stanowi jednoznaczne zagrożenie dla kraju, który wszyscy kochamy,” powiedziała Nancy Pelosi. Republikanie przekonywali, że wszczęta przed Demokratów procedura impeachmentu, jest elementem rozgrywki politycznej. “Powinniśmy skupić się na zjednoczeniu kraju. Zamiast tego Demokraci chcą usunąć prezydenta na tydzień przed opuszczeniem przez niego urzędu,” mówił Jim Jordan, Republikanin. Jordan dodał, że Demokraci chcą podważyć osiągnięcia Prezydenta Donalda Trumpa w kraju i polityce zagranicznej. 

Rezolucja o impeachmencie zostanie teraz przesłana do senatu, gdzie powinien odbyć sie proces prezydenta. Przywódca Republikanów w senacie, Mitch McConnell powiedział, że nie zwoła posiedzenia w trybie nadzwyczajnym, co oznacza, że ewentualne głosowanie nad zarzutami wobec Donalda Trumpa, nie będzie mogło się odbyć przed zaprzysiężeniem Joe Bidena na prezydenta. 

(IAR)

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here