Wiadomości Dnia 1-13-21

Wiadomości Dnia 1-13-21
Reklama:

SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – słuchaj Radio RAMPA w internecie na stronie www.RadioRAMPA.com lub poprzez aplikację RAMPA na telefony komórkowe. W sobotę, słuchaj Radio RAMPA na fali 620 AM od 3 p.m. Na antenie Radio RAMPA prezentujemy informacje na temat dystrybucji szczepionek przeciwko koronawirusowi w mieście Nowy Jork. 

NOWY JORK – burmistrz miasta Nowy Jork, Bill de Blasio, ogłosił, że miasto zrywa wszelkie kontrakty z Trump Organization. Konrakty dotyczyły dwóch lodowisk w Central Parku, karuzeli w Central Parku, a także pola golfowego na Bronxie. Łączna wartość kontraktów, szacowana jest na 17 milionów dolarów. / Miasto Nowy Jork zrezygnuje z przeprowadzania egzaminu kwalifikującego dzieci w Kindergarten do “Gifted and Talented Program.” Jak twierdzą władze, kompozycja programu nie wystarczająco przedstawia różnorodność uczniów. Miasto wkrótce ma zaproponować alternatywny sposób na wyróżnienie zdolnych uczniów.  Tej wiosny egzamin przeprowadzony ma być po raz ostatni.

USA – Amerykańska Izba Reprezentantów postawiła prezydentowi Donaldowi Trumpowi formalny zarzut podburzenia swoich zwolenników do buntu przeciwko państwu. Za rezolucją w tej sprawie głosowali Demokraci oraz dziesięcioro Republikanów. Donald Trump jest pierwszym w historii prezydentem, którego dwukrotnie postawiono w stan oskarżenia w ramach procedury impeachmentu. / Amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób ogłosiło we wtorek, że wszystkie osoby przylatujące do USA, muszę wykonać test na koronawirusa, w ciągu trzech dni przed wylotem do USA. Nakaz ma obowiązywać wszystkich wlatujących do USA od 26 stycznia.  Szczegóły na stronie Radio RAMPA. (IAR)

ŚWIAT – We Włoszech rozpadła się koalicja rządząca. Przedstawiciele ugrupowania „Italia viva” byłego premiera Matteo Renziego zrezygnowali ze swoich stanowisk w rządzie. / Co najmniej 57 osób miało zginąć w serii nalotów we wschodniej Syrii. Miejscowe władze twierdzą, że za atakiem stoi Izrael. Jest to najbardziej krwawy nalot tego typu od ponad dwóch lat. (IAR)

POLSKA – Mija druga rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska zmarł 14 stycznia 2019 roku, dzień po zamachu, do którego doszło w czasie koncertu finałowego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas przemówienia prezydenta na scenę wtargnął Stefan W. i trzykrotnie ranił go nożem. Samorządowiec w ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie przeszedł wielogodzinną operację. Zmarł następnego dnia.
Śledztwo prowadzone w tej sprawie przez gdańską prokuraturę nie zostało ukończone. Sprawca wciąż przebywa w areszcie. W grudniu (2020) śledczy uznali, że konieczna jest trzecia opinia biegłych dotyczącą poczytalności Stefana W. Śledztwo zostało przedłużone do 13 kwietnia. / Związkowcy działający w Polskich Liniach Lotniczych LOT protestują przeciwko planowanym zwolnieniom w spółce. W myśl przedstawionych przez zarząd spółki planów, pracę miałoby stracić 300 osób, z czego większość do personel pokładowy. Spółka argumentuje konieczność zwolnień trudną sytuacją w branży lotniczej po wybuchu pandemii koronawirusa. Biuro prasowe spółki nie chce komentować zarówno wypowiedzi związkowców, jak i toczących się negocjacji w sprawie zwolnień. W przesłanym do Polskiego Radia komunikacie podkreślono, że ustalono jasne kryteria redukcji etatów, a zwolnieni otrzymają pakiet wsparcia. (IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts