Dzisiaj rocznica lądowania na księżycu

Reklama - Advertisement

“Mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości” to słowa które zabrzmiały dokładnie 46 lat temu, kiedy amerykanie Neil Armstrong i Buzz Aldrin wylądowali na księżycu. Trzecim członkiem załogi był Michael Collins, który sterował statkiem Apollo 11.

Była to pierwsza misja na księżyc, w której udział wziął człowiek. Apollo 11 wystartował z Kennedy Space Center na Florydzie 16 lipca, a wylądował na księżycu 20 lipca, 1969 roku o godz. 20:18 UTC.

Armstrong spędził 2,5 godziny poza pokładem statku, Aldrin nieco mniej. W sumie przywieźli oni na ziemię 47,5 funta materiału księżycowego. Astronauci pozostawili na powierzchni księżyca amerykańską flagę.

Widowisko oglądane było na żywo w telewizji przez miliony amerykanów. Doszło wtedy również do historycznego połączenia telefonicznego pomiędzy Białym Domem, a załogą Apollo 11.

Kiedy astronauci wrócili na ziemię 24 sierpnia, osobiście przywitał ich prezydent USA Richard Nixon. To wielkie osiągnięcie oznaczało również wypełnienie słów prezydenta J.F. Kennedy, który powiedział, że do końca lat 60-tych, noga człowieka stanie na księżycu.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here