Finlandia weszła do NATO jako 31. kraj członkowski

Reklama - Advertisement

Finlandia weszła do NATO jako 31 kraj członkowski Sojuszu. Najpierw protokoły akcesyjne zostały przekazane sekretarzowi stanu USA i zostaną zdeponowane w Waszyngtonie.

“Możemy ogłosić, że Finlandia jest 31. krajem członkowskim NATO” – te słowa wypowiedział szef amerykańskiej dyplomacji Anthony Blinken. “Możemy podziękować Putinowi. Putin doprowadził do sytuacji, której chciał zapobiec. Przez rosyjską agresję wiele państw zrozumiało, że musi zrobić więcej, by zadbać o własną obronę i by móc odstraszać wszelkie możliwe zagrożenia ze strony Rosji” – dodał Antony Blinken komentując rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

A sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg mówił, że to historyczna chwila: “W czasach takich, jak te sojusznicy i przyjaciele są ważni niż kiedykolwiek wcześniej. Finlandia ma teraz najsilniejszych sojuszników i przyjaciół na świecie”.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto podkreślał: “Finowie będą się czuć po prostu bezpiecznie, będą czuli, że żyjemy w bardziej stabilnym świecie”.

Zarówno Prezydent Finlandii, jak i szef NATO wyrażali nadzieję, że Szwecja, która wraz z Finlandią składała wniosek o przyjęcie do sojuszu w maju ubiegłego roku będzie już wkrótce 32. krajem członkowskim paktu. Wejście Szwecji do Sojuszu na razie uniemożliwiają zastrzeżenia Turcji. Władze w Ankarze zarzucają rządowi w Sztokholmie brak współpracy przy ekstradycji Kurdów, których nazywają terrorystami.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że czuje dumę z przyjęcia Finlandii do NATO. W opublikowanym przez Biały Dom komunikacie amerykański przywódca wyraził nadzieję, na szybkie przyjęcie do Paktu Północnoatlantyckiego Szwecji.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że Finlandia staje się silnym ogniwem wschodniej flanki NATO. Dodał, że Finlandia słynie z silnego lotnictwa, silnej artylerii, licznych bardzo dobrze przeszkolonych rezerw.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Sauli Niinisto/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here