Garnkowi oszuści grasują w metropolii nowojorskiej

Date:

Od kilku miesięcy, głośno zrobiło się w sprawie garnków, sprzedawanych na ulicach metropolii nowojorskiej, szczególnie w środowiskach polonijnych. Sprzedający twierdzą, że oferują oryginalne garnki firmy ZEPTER. Oficjalna cena zestawu Zepter’a waha się w okolicach $2000. Rzeczone osoby oferują je za około $500, po czym i tak sprzedają nawet za $90, dorzucając jeszcze np. komplet noży.

Zdjęcie mężczyzny podejrzanego o sprzedaż garnków, opublikowane na Facebook, przez świadka.
Zdjęcie mężczyzny podejrzanego o sprzedaż garnków, opublikowane na Facebook, przez świadka.

Osoby sprzedające, według świadków, zarówno mężczyźni jak i kobiety, poruszają się m.in. białym Chryslerem, czarnym SUV, czerwoną KIA, ale samochody są różne, a ich rejestracje, zazwyczaj pochodzą z innego stanu – sugerować to może, że samochody są po prostu z wypożyczalni. Do tej pory raporty o oszustwie napłynęły do nas m.in. z Nowego Jorku (m.in. Greenpoint, Ridgewood, Maspeth, Long Island), New Jersey (m.in. Linden, Garfield, Clark, Clifton, Trenton), a nawet Pensylwani i Illinois. Według świadków, sprzedający garnki mężczyźni są elegancko ubrani, a urodą przypominają Romów. Historia zawsze wygląda podobnie:

samochód podjeżdża pod polski sklep, bank, kościół, wychodzi z niego mężczyzna lub kobieta, otwierają bagażnik i twierdząc, że już dzisiaj wylatują do Polski, a zostało im jeszcze kilka niesprzedanych kompletów, muszą pozbyć się nadbagażu i sprzedają towar po atrakcyjnej cenie. Garnki mają wybite numery seryjne na dnie i wyglądają całkiem przyzwoicie.

Prawdą jednak jest, że nie są to garnki firmy ZEPTER, a firmy pod nazwą Z.P.T.R. Swiss, która w internecie opisywana jest jako firma, która “już od 30 lat produkuje jedne z najlepiej wykonanych w przemyśle naczyń kuchennych porównywalnych do Zeptera.” Garnki ze zdjęcia, sprzedawane są jako seria limitowana, a “ilość wyprodukowanych z okazji 30-lecia firmy naczyń limitowanej edycji wyniosła tylko 5000 sztuk.”

Z.P.T.R Swiss dostępne są w sprzedaży w internecie – na polskich stronach sprzedaży wysyłkowej, gdzie wydają się najbardziej popularne, dostępne są już za 500 złotych! Ich kupno, nie poparte jednak żadnymi opiniami od użytkowników, możliwe jest również poprzez E-Bay czy nawet Amazon. Tam ceny sięgają juz kilkuset dolarów.

Co nie tak jest ze sprzedawanymi na ulicach garnkami? Opinie są mieszane. Niektórzy twierdzą, że “garnek to garnek,” i kupić 17-częściowy komplet za $150 to i tak gratka, bez względu na jakość produktu. Inni twierdzą, że garnki nie sprawdzają się, przypalając się zbyt łatwo, a nawet rdzewiejąc po krótkim okresie użytkowania. Zwolennicy oryginalnych produktów firmy ZEPTER, chwalą przede wszystkim jakość, podkreślając, że używają garnków już od 20 lat, zapłacili za nie nie mało, ale warto było, ponieważ garnki są jak nowe.

Skontaktowaliśmy się z firmą Zepter w USA, która zaradzić chce rozprzestrzenianiu się tego problemu. Jak powiedział Igor Ian Ignjic, dyrektor operacyjny firmy w USA, firma świadoma jest działalności oszustów, którzy wydają się wykorzystywać szczególnie starsze osoby. Niestety, Zepter niewiele może w tej sprawie zrobić – nie ma faktycznego podmiotu, który można byłoby pozwać do sądu, a policja, chociaż raport może przyjąć, w praktyce, zajęta jest ściganiem kryminalistów i sprawa ta nie będzie jej priorytetem. Ponadto, na kartonie, w którym oszuści sprzedają garnki, nie jest napisane ZEPTER, tylko Z.P.T.R, a to, pomimo podobieństwa, całkiem inna firma.

Ignjic doradza, aby nie wdawać się ze sprzedającymi podróbki w dyskusje, jako, że nie do końca wiadomo jak zareagują oni na to, że przyłapani zostali na przestępstwie. “Lepiej nie narażać się na niebezpieczeństwo,” dodaje Ignjic. Najlepiej, grzecznie odmówić, a informację o grasujących oszustach, rozprzestrzenić wśród jak największej liczby osób. Jak poinformował nas dyrektor Zeptera, tylko oficjalni agenci sprzedaży mogą przyjąć zamówienie na produkty firmy, które to zamówienie realizowane jest bezpośrednio przez centralę, a produkt wysyłany jest do odbiorcy z warsztatu firmy w New Jersey lub Illinois. Żaden agent nie będzie sprzedawał produktów z bagażnika swojego samochodu, za nierealną cenę. “To tak jak z kupnem Rolexa czy firmowej torebki na ulicy – masz przeczucie, że nie kupujesz oryginału, tak samo jest w tym wypadku,” podkreślił Ignjic.

Przestrzegamy więc przed oszustami: co innego kupić garnki firmy Z.P.T.R i być tego świadomym, a co innego kupić je, będąc przekonanym, że kupujemy garnki firmy Zepter. Udostępnijcie tą informację wśród swoich znajomych!

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Monika Adamski
Monika Adamskihttp://www.MonikaAdamski.com
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

USA za strefą zdemilitaryzowaną w Zaporożu

Stany Zjednoczone poparły apel o utworzenie strefy zdemilitaryzowanej wokół...

Prokurator Garland o przeszukaniu w posiadłości Donalda Trumpa

Prokurator generalny USA Merrick Garland broni decyzji o przeszukaniu...

Noc spadających gwiazd

Noc z 12 na 13 sierpnia to Noc Perseidów....

Biały Dom ostrzega Iran

Biały Dom ostrzegł, że Iran poniesie surowe konsekwencje jeśli...