Grzegorz Tymiński Ambasadorem Polskiej Historii

Reklama - Advertisement

Grzegorz Tymiński z USA znalazł się wśród osób, które w dniu 17 października zostały wyróżnione nagrodą “Ambasador Polskiej Historii” przez Instytut Pamięci Narodowej . Grzegorz Tymiński otrzymał tę nagrodę za propagowanie wiedzy o polskiej historii i upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych.

Grzegorz Tymiński jest prezesem Stowarzyszenia Pamięć – wśród wielu działań, które podejmuje organizacja na rzecz promocji polskiej historii, jest akcja “Pamiętaj o Weteranach”, podczas której sprzątane i dekorowane są groby polskich weteranów pochowanych na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie. Jako prezes Stowarzyszenia, Grzegorz Tymiński, również podejmował się organizacji wielu konferencji historycznych, jak choćby cyklu „Przystanek Historia.”

Uroczystość wręczenia nagród “Ambasador Polskiej Historii,” odbyła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Pałacu na Wyspie. Nagrody przyznane zostały czterem osobom i dwóm organizacjom, za pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej Polski oraz odkrywanie zapomnianych faktów czy osób zasłużonych dla polskiego narodu za granicą.

Wiceprezes IPN Matusz Szpytma mówił podczas uroczystości, że Polska ma wspaniałą historię, a dzięki działalności takich osób, jak dziś wyróżnione, mogą ją poznawać także inne narody.

Nagrodę “Ambasador Polskiej Historii” otrzymali także: historyk Artur Szulc wydający w Szwecji książki i piszący do gazet o polskiej historii oraz Jacek Fastyn, który w RPA dba o pamiątki po Polakach. Pośmiertnie nagrodę otrzymała Anna Maria Alwast, która w Kanadzie podtrzymywała pamięć o Kresach II Rzeczypospolitej, badała losy Sybiraków oraz bliskich ofiar Zbrodni Katyńskiej. Nagrodzone zostało również Apulijskie Stowarzyszenie Polsko-Włoskie, które skupia się na upowszechnianiu polskiej kultury i historii w Apulii i organizuje kursy języka polskiego dla Polonii mieszkającej w południowych Włoszech. Nagrodę otrzymał również Związek Polaków we Włoszech, który od 1995 roku pielęgnuje tradycje 2 Korpusu Polskiego i prowadzi lekcje ojczystego języka.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcia: IPN/Twitter

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here