Iran grozi Stanom Zjednoczonym odwetem

Reklama - Advertisement

Tysiące osób wzięły udział w oficjalnych uroczystościach pogrzebowych najważniejszego irańskiego wojskowego w Teheranie. Generał Ghasem Sulejmani zginął w piątek w amerykańskim ataku w Bagdadzie. Chociaż Stany Zjednoczone oskarżają go o terroryzm, to w Iranie Sulejmani jest teraz prezentowany jako bohater i męczennik. Jego zabicie spowodowało największą od lat eskalację napięcia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. Zarówno w Iranie, jak i w Iraku wyraźne są antyamerykańskie nastroje.

 

Zabity wojskowy był uważany za drugą osobę w Iranie po ajatollahu Alim Chameneim. Generał Ghasem Sulejmani od ponad dwóch dekad dowodził operacjami militarnymi Iranu na Bliskim Wschodzie. Wspierał syryjskiego prezydenta w brutalnych działaniach wobec opozycji, a w ostatnich dniach miał doradzać irackim władzom, w jaki sposób pacyfikować antyrządowe protesty.
Stany Zjednoczone twierdzą, że Sulejmani jest odpowiedzialny za śmierć co najmniej 600 amerykańskich żołnierzy w Iraku. (IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here