J.Kirby: Polska zrobiła bardzo dużo dla Ukrainy, nie oczekujemy niczego więcej

Reklama - Advertisement

Polska zrobiła tak dużo dla Ukrainy, że nie oczekujemy niczego więcej – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. W wywiadzie dla Polskiego Radia udzielonym na kilka dni przed szczytem NATO w Wilnie, przyznał, że nie jest pewne, kiedy Szwecja wstąpi do Sojuszu.

John Kirby powtórzył to, co od początku wojny na Ukrainie mówią głośno przedstawiciele Białego Domu.

“Polska jest znakomitym sojusznikiem pod każdym względem. Jest też wspaniałym przyjacielem Ukrainy, udzielając pomocy militarnej i moralnego wsparcia dla ludności tego kraju” – powiedział w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia Markiem Wałkuskim. Przedstawiciel Białego Domu wskazał też na pomoc Polski w dostarczaniu Ukrainie amerykańskiego uzbrojenia.

“Polska jest wspaniałym przyjacielem i sojusznikiem. Nie prosimy Polski o nic więcej, ponieważ zrobiła już bardzo dużo. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni” – powiedział.

Zapytany o szanse przyjęcia Szwecji do NATO przed szczytem w Wilnie John Kirby odpowiedział:

“Prezydent jest pewien, że Szwecja zostanie 32. członkiem sojuszu NATO. Termin jest obecnie niepewny” – przyznał przedstawiciel Białego Domu. John Kirby powstrzymał się od krytyki Turcji i Węgier, które nadal nie ratyfikowały protokołów akcesyjnych Szwecji. Wyraził zadowolenie, że trwa dialog w tej sprawie.

/IAR/RadioRAMPA/

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here