“Najważniejsze jest utrzymanie jedności” – Biały Dom o nadchodzącym szczycie NATO

Reklama - Advertisement

Prezydent Joe Biden uda się na szczyt NATO do Wilna z przesłaniem jedności – oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. W wywiadzie dla Polskiego Radia powiedział, że jednym z głównych tematów szczytu Sojuszu będzie wschodnia flanka NATO.

John Kirby wyraził przekonanie, że podczas szczytu w Wilnie prezydent Joe Biden weźmie udział w, jak się wyraził, “solidnej dyskusji” na temat przyszłości Sojuszu: “Jego głównym przesłaniem będzie jedność, jedność, jedność”.

Przedstawiciel Białego Domu dodał, że zmieniła się sytuacja w Europie i Stany Zjednoczone utrzymają tam dodatkowe wojska skierowane w związku z wojną na Ukrainie. John Kirby nie odpowiedział na pytanie czy podczas szczytu w Wilnie zostanie sformułowane zaproszenie Ukrainy do NATO: “Prezydent wierzy w politykę otwartych drzwi i popiera deklarację z Bukaresztu z 2009 roku, że NATO będzie w pewnym momencie przyszłością Ukrainy. Jednak w tej chwili jest skoncentrowany na tym by wzmocnić militarnie Ukrainę by odniosła sukces na polu walki” – oświadczył. Kirby dodał, że nadal będą się toczyć rozmowy na temat przeprowadzenia przez Ukrainę niezbędnych reform i spełnienia warunków członkostwa w NATO.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here