Jadwiga Kopala pasowana na Marszałka Parady Pułaskiego 2020

Reklama - Advertisement

Jadwiga Kopala pasowana została na Marszała Parady Pułaskiego 2020 roku, podczas tradycyjnej, uroczystej gali w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Wydarzenie miejsce miało 16 stycznia.

Szarfę nowej Marszałek, przekazał Dariusz Barcikowski, który tę zaszczytną funkcję pełnił w ubiegłym roku. Jadwiga Kopala poprowadzi Paradę na czele z kontyngentami ze stanu New Jersey. Od ponad 30 lat, Pani Jadwiga, czynnie działała w Komitecie Głównym Parady Pułaskiego, gdzie odpowiedzialna była m.in. za organizację wielkiego Bankietu przed Paradą. Kopala również od kilkudziesięciu lat działa społecznie w polonijnych organizacjach i parafiach, a na codzień pracuje w Archidiecezji Newark. 

Nowa Marszałek zapowiedziała, że najbliższa Parada Pułaskiego, w sposób szczególny upamiętniać będzie świętego Jana Pawła II, jako, że Papież Franciszek ogłosił rok 2020 rokiem Papieża Polaka, w setną rocznicę jego urodzin. Również, parada upamiętniać będzie zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, w setną rocznicę jej wybuchu. Jak podkreśliła Jadwiga, w tym roku chce też w sposób szczególny oddać szacunek polskiemu duchowieństwu i zadbać o to, aby zjednoczyć w duchu wiary Polonię. 

W uroczystości udział wzięli rodzina i bliscy Jadwigi Kopala, wśród nich jej mąż, brat z rodziną, oraz synowie z rodzinami. Nie brakowało również członków Komitetu Głównego Parady Pułaskiego, byłych Głównych Marszałków, a także, wspomnianego duchowieństwa – w Konsulacie pojawiło się wielu księży z polonijnych parafii w Metropolii nowojorskiej, a także siostry zakonnne. Inwokację wygłosił biskup pomocniczy dzielnicy Brooklyn Witold Mroziewski; modlitwę końcową wygłosił biskup Witalij Krywicki z diecezji kijowsko-żytomierskiej na Ukrainie, który przebywał gościnnie w USA. Uroczystość swoim występemu muzycznym uświetniły siostry misjonarki benedyktynki z Huntington, NY, z którymi zgromadzeni wspólnie odśpiewali m.in. Barkę. 

Jadwigę Kopala przedstawiła jej szefowa oraz długoletnia przyjaciółka, Nancy Lystash-Gerbery. Wśród mówców, którzy podkreślali jak dobrym wyborem na Marszałka jest wybór właśnie Jadwigi, byli również burmistrz Linden w NJ, Derek Armstead, oraz szef gabinetu radnego miasta Nowy Jork Roberta Holdena, Polak z pochodzenia, Daniel Kurzyna. 

W trakcie uroczystości widoczna była również współpraca nowej Marszałek z młodzieżą – wystąpili: na pianinie Robert Argasiński, hymny odśpiewał Matthew Kotowski, a pieśni patriotyczne wykonała Marcelina Domaracki z Linden, NJ.

Zobaczcie relację wideo z uroczystości. Parada Pułaskiego w tym roku odbędzie się 4 października.

Sponsor materiału:

Block O’Toole & Murphy, LLP Wierzbicki – Wypadki | 646-863-5538 | www.blockotoole.com

Wybierz kancelarię z najlepszymi wynikami.

Wypadki

  • W Pracy
  • Na Budowie
  • Samochodowe
  • Na Posesji
  • Workers’ Compensation

Porozmawiaj bezpośrednio z polskim adwokatem za darmo

Pawel Wierzbicki – 646-863-5538


Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here