Karczewski: do 6 stycznia przedstawimy redakcjom nowe propozycje

Advertisement

Do 6 stycznia przedstawimy redakcjom nowe propozycje dotyczące zasad pracy dziennikarzy w parlamencie – zadeklarował w poniedziałek po spotkaniu z przedstawicielami mediów marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu w oświadczeniu dla prasy zadeklarował, że nowe zasady będą opracowywane we współpracy z dziennikarzami. “Chcemy wprowadzić pewne zmiany i to nastąpi” – powiedział.

“Do 6 stycznia do Święta Trzech króli obiecałem przedstawić nowe propozycje do wszystkich redakcji, a później usiądziemy i będziemy rozmawiać o ostatecznych rozwiązaniach” – poinformował Karczewski. Według niego do tego czasu mają obowiązywać zasady, które obowiązywały do tej pory.

Marszałek ocenił, że było to dobre spotkanie, podczas którego dowiedział się, jakie są oczekiwania i zastrzeżenia dziennikarzy.

“Podczas tego spotkania powiedziałem ponownie, że tym, którzy organizują pracę w Sejmie i Senacie, zależy na tym, by dostęp dziennikarzy do pracy posłów i senatorów, do prac parlamentarnych był pełen” – zaznaczył.

Jak podkreślił, informacja o tym, że dziennikarze zostaną usunięci z Sejmu i Senatu, jest nieprawdziwa. Zadeklarował, że dziennikarze będą mieli dostęp “w sposób nieskrępowany” do parlamentarzystów.

“Wielu dziennikarzy chciało, by pozostało tak jak jest w tej chwili, ale wiemy również, że są dziennikarze, którzy uważają, że te zmiany powinny nastąpić. Podczas pierwszego spotkania w sobotę mówiliśmy o bardzo dużej ilości kamer, które wzajemnie sobie przeszkadzają, o operatorach kamer, którzy mają kłopot z dostępem do polityków” – dodał Karczewski. Pierwsze spotkanie z przedstawicielami redakcji odbyło się w sobotę.

Dziennikarze biorący udział w poniedziałkowym spotkaniu, podkreślali, że podczas dyskusji padło pytanie, czy którakolwiek z redakcji chce zmian dotychczasowych zasad pracy w Sejmie, nikt z uczestników spotkania nie zgłosił się.

Według zarządzenia marszałka Sejmu do wtorku do godz. 10 dziennikarze nie mogą wchodzić do Sejmu. “Rozmawiałem z panem marszałkiem Kuchcińskim. Rozmawiałem dziś rano, rozmawiałem wczoraj. Pan marszałek Kuchciński podtrzymuje swoje zarządzenie” – powiedział Karczewski.

Jak zaznaczył, “zgodnie z zapisami konstytucji, zgodnie z obowiązującym prawem obrady dzisiejszych komisji, czyli prac parlamentarnych, będą możliwe do relacjonowania przez dziennikarzy”.

“Jutro i pojutrze mamy posiedzenie Senatu, też będzie możliwość uczestnictwa w nim dziennikarzy. Natomiast to, czy zarządzanie pana marszałka będzie jutro o godz. 10 przedłużone czy nie, to jest pytanie do pana marszałka Kuchcińskiego” – powiedział Karczewski.

Według dziennikarzy podczas spotkania “padła deklaracja, że najpóźniej we wtorek o godz. 10 dostęp będzie otwarty na dotychczasowych zasadach, które mają być utrzymane do czasu zakończenia rozmów”.

Źródło: Kurier PAP http://www.kurier.pap.pl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here