Komisja Kongresu rekomenduje postawienie Trumpowi zarzutów kryminalnych

Advertisement

Komisja amerykańskiego Kongresu rekomenduje postawienie czterech zarzutów kryminalnych byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Chodzi o sprawę ataku zwolenników byłego prezydenta na Kapitol sprzed dwóch lat.

Utworzona głównie przez demokratów w Izbie Reprezentantów komisja przez ponad rok przesłuchiwała świadków w sprawie zamieszek do jakich doszło 6 stycznia 2021. Kongresmeni przygotowali właśnie końcowy raport z prac, który lada moment ma zostać opublikowany.

Komisja ogłosiła, że rekomenduje postawienie kilku osobom zarzutów kryminalnych. Wśród nich jest były prezydent Donald Trump. – Komisja uważa, że ma mocne dowody, które wystarczą, by skierować sprawę kryminalną przeciwko byłemu prezydentowi Trumpowi za pomoc i porady dla osób, które były na Kapitolu, i które w gwałtowny sposób zaatakowały Stany Zjednoczone – mówił członek komisji, demokratyczny kongresmen Jamie Raskin.

Komisja twierdzi, że Donaldowi Trumpowi należy w sumie postawić cztery zarzuty kryminalne i będzie to rekomendować departamentowi sprawiedliwości. Zarzuty, których postawienia chce komisja, to: podżeganie lub pomoc w insurekcji, obstrukcja oficjalnych procedur Kongresu, zmowa w celu dokonania oszustwa oraz zmowa w celu poświadczenia nieprawdy. Jest to pierwszy przypadek, kiedy komisja Kongresu domaga się postawienia zarzutów wobec byłego prezydenta.

To wszystko nie oznacza jednak jeszcze sprawy karnej, bo to departament zdecyduje, co zrobić. Opinia komisji nie jest tutaj wiążąca.

6 stycznia 2021 roku tłum zwolenników Donalda Trumpa zaatakował Kapitol, gdzie kongresmeni zatwierdzali wtedy wyniki wyborów z listopada 2020 roku. Trump wielokrotnie twierdził, że wybory zostały sfałszowane, choć władze USA jasno uznały, że głosowanie było uczciwe, a sądy odrzuciły wszystkie sprawy o rzekome fałszerstwa.
Donald Trump nie stawił się na wezwanie do Kongresu, a sprawę przesłuchań oddał do sądu. Jego były doradca Steve Bannon za odmowę stawienia się został skazany na cztery miesiące więzienia.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here