Advertisement

28 listopada 2022 już po raz czwarty został zorganizowany w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku koncert charytatywny na rzecz Ukrainy, tym razem w wykonaniu Stanisława Łopuszyńskiego, do którego ze swoimi autorskimi piosenkami dołączyła Dominika Beza Handzlik. Po koncercie Stanisław Łopuszyński w formie filmu przybliżył uczestnikom obecną sytuację na ukraińskim froncie i jego konwoje humanitarne. 

Konsul Mateusz Dębowicz podkreślił, że Konsulat RP w Nowym Jorku stara się rozpowszechniać wiedzę na temat agresji Rosji na Ukrainę od bezpośrednich świadków.

Stanisław Łopuszyński zauważył, że wspólnym mianownikiem komponowania dla innych muzyki i niesienia ludziom pomocy humanitarnej jest dobro. Łopuszyński wykorzystuje swoją muzykę do budowania symbolicznych mostów, jego zdaniem muzyka łączy ludzi.

Maja Steczkowska – dyrektor Instytutu Kultury Polski w Nowym Jorku opowiedziała o swoich wrażeniach po koncercie i filmie.

Stanisław Łopuszyński jest uzdolnionym pianistą i klawesynistą, ponadto współpracuje z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” w zakresie promocji polskiej kultury na dawnych Kresach Wschodnich, a od wybuchu wojny na Ukrainie realizuje przewozy i dystrybucję pomocy dla uchodźców oraz dla ofiar wojny na Ukrainie. Jeździ na front i pomaga potrzebującym, od 24 lutego br. wykonał ponad 40 tego typu wyjazdów. Samodzielnie lub we współpracy z lokalnymi organizacjami organizuje i uczestniczy w ewakuacjach ludności cywilnej z miast i miejscowości ostrzeliwanych przy linii frontu, ryzykując przy tym własnym życiem. 

Posłuchajcie relacji i zapraszamy do obejrzenia zdjęć:


 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here