Koncert (nie) zakazanych piosenek w Lodi – relacja audio

Reklama - Advertisement

Koncert “Wspólne śpiewanie (nie) zakazanych piosenek” odbył się 25 września w Lodi. Organizatorem wydarzenia była Polska Szkoła im. Św. Stanisława Kostki w Wallington z dyrektor Agnieszką Kasprzak na cele. Dyrektorem muzycznym tego koncertu i jednocześnie dyrygentem chóru był ks. dr Tadeusz Mierzwa z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington. 

Program koncertu był muzyczną opowieścią o tragicznej historii naszego narodu, ale też o jego męstwie i bohaterstwie. Patriotyczne pieśni przeplatane były filmikami multimedialnymi, wspomnieniami powstańców warszawskich, weteranów wojennych, Sybiraków. 

Przed koncertem Konsul RP w Nowym Jorku Jan Końsko odczytał dwa listy, pierwszy od Sekretarza Stanu, Pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Ministra Jana Dziedziczaka, a drugi od Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego. Sam podkreślił wagę pamięci i przekazywania historii młodszym pokoleniom.

dr Dorota Andraka – Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających podkreśliła misję, jaką ma do zrealizowania nauczyciel polonijny.

Helena Knapczyk – Sybiraczka i Naczelna Prezeska Korpusu Pomocniczego Pań ze wzruszeniem komentowała wysłuchanie tego, jak powiedziała, “trudnego” dla niej koncertu. Fryderyk Dammont – Sybirak i Weteran II wojny światowej przywołał więzienne wspomnienia. Tomasz Antoniak – Komendant Naczelny SWAP podkreślił rolę muzyczno – multimedialnego uczenia dzieci historii.

Agnieszka Kasprzak – dyrektor Szkoły im. Św. Stanisława Kostki w Wallington, organizatorka koncertu podkreśliła ważność dokumentowania wspomnień i szukania atrakcyjnych form przekazywania dzieciom historii. Ks. dr Tadeusz Mierzwa mówi skromnie, że serce jest ważniejsze niż dobre współbrzmienie, choć jego wiedza, jak prowadzić chór widoczna była na scenie. 

Na zakończenie, aby okazać solidarność z walczącą Ukrainą zaśpiewano “Podaj dłoń Ukrainie”.

Zapraszamy do wysłuchania relacji audio, która została ubogacona fragmentami (nie) zakazanych piosenek z koncertu w Lodi. 

 

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here