Konsul USA w Krakowie: Tęsknię za USA, ale kocham Polskę! Zobacz pozdrowienia dla słuchaczy Radio RAMPA!

Reklama - Advertisement

Pod hasłem „100 lat razem: Ludzie, Historia, Przyszłość” dyplomaci amerykańscy w Polsce odwiedzą każde województwo i razem z Polakami podsumują 100 lat wspólnej historii.

6 grudnia 2017 roku Konsul Generalny Walter Braunohler zorganizował obchody 100-lecia przyjaźni narodów polskiego i amerykańskiego w Krakowie. Było to wydarzenie ważne dla historii Polski jak i Stanów Zjednoczonych. Konsul Braunohler w swojej wypowiedzi bardzo często odnosił się do Polaków, którzy pomagali budować państwo amerykańskie – wiele razy padły nazwiska takich bohaterów jak Kazimierz Pułaski, Tadeusz Kościuszko czy Włodzimierz Krzyżanowski.

Konsul mówił także o pomocy jakiej Stany Zjednoczone udzielały Polsce zaraz po I Wojnie Światowej oraz w trakcie Powstania Warszawskiego. „Dotychczasowa współpraca polsko-amerykańska, jak i plany na przyszłość, są bardzo ważnym elementem budowy naszej przyjaźni, jak i silnej Europy i silnego NATO” – dodał Konsul. Wspomniał również, że to Stany Zjednoczone były pierwszym krajem, który uznał niepodległość Polski.

Po części oficjalnej Konsul pokazał się z mniej oficjalnej strony, zaprosił wszystkich na poczęstunek, do wspólnej zabawy, a z każdym chętnym zapozował do zdjęcia. Obecnych na spotkaniu gości zaraził pozytywną energią oraz amerykańskim podejściem do życia. „Czy tęsknię za USA? Oczywiście, że tak. To mój dom… ale kocham Polskę. Kocham ten kraj, tych ludzi. Czuje się tu jak w drugim domu. Kocham to miasto, Kraków. Gdybym nie pełnił funkcji konsula, na pewno przylatywałbym tutaj na wakacje, z całą rodziną, każdego roku. Życie w Polsce, w Krakowie, jest piękne, czuję jakbym wygrał los na loterii.” – Tak Pan Walter Braunohler odpowiedział na pytanie od jednego z zaproszonych studentów.

Całość wydarzenia uwieńczona została pokazem tanecznym. W obchodach wzięli udział profesorowie, studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz uczniowie szkół średnich oraz podstawowych.

A tak Konsul USA w Krakowie pozdrawia słuchaczy Radio RAMPA!

Tekst i wideo: Daniel Kurłowicz

 

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here